1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

#öyp50d olmayacak

'Senin Kalemin' forumunda Powers tarafından 22 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

1. Powers

Powers Administrator Site Yetkilisi

Bu güzel ülkenin geleceği için #ÖypdeUygulamaBirliği gerekli. @VahdetOzkocak üstüne düşeni yapıyor peki ya siz?

ÖYP nedir?
    ÖYP (Öğretim üyesi yetiştirme programı) adından da anlaşılacağı üzere "öğretim üyesi" yetiştirmek için ortaya çıkmış bir programdır. Bu programda hem eski ve köklü üniversiteler "asistan" ihtiyacını karşılamakta hem de yeni kurulan üniversite veya bölümler "öğretim üyesi" ihtiyacını karşılamaktadır. Öyp'nin amacı maaşlı doktora öğrencisi yetiştirmek veya doktora öğrencisine burs vermek değildir. Çekirdekten akademik personel yetiştirmektir.

Nasıl ÖYP'li Olunur?

ÖYP'li olmak için lisans mezuniyet notu + ALES (veya eşdeğeri) + YDS (veya eşdeğeri) ile ÖYP puanı elde edilmektedir. Bu puana göre yılda iki kez açılan merkezi atama ile puan sırasında göre mülakatsız 'TORPİLSİZ' olarak lisans mezunları veya yüksek lisans öğrencileri 33a daimi kadrosuna sahip olurlar. Yüksek lisans yapan öğrenciler yüksek lisans yaptıkları üniversitede; yüksek lisans yapmayan öğrenciler öyp puanına göre merkezi atama ile büyük üniversitelerde araştırma görevlisi olarak işe başlar.

ÖYP'de Zorunlu Hizmet Var mı?
    Evet eğitiminizi kadronuzun bulunduğu üniversite dışında alırsanız bu süre kadar kadronuzun bulunduğu üniversitede çalışmanız gerekir yoksa aldığınız maaş X 1.5 X süre kadar tazminat ödersiniz.

ÖYP'de başarısız olursam ne olur?
    ÖYP ile atandıktan sonra 2 yıl içerisinde 65 dil puanını alamazsanız atılırsınız. Eğitiminizi öngörülen sürelerde tamamlayamazsanız atılırsınız ve tazminat ödersiniz.

Zorunlu Hizmeti Yapmazsam Tazminat ne kadar?
    Maaşınızın 4000TL ve yüksek lisans (3 yıl) + doktora (6 yıl) olduğunu düşünürseniz.

4000 x 1.5 x 9 x 12 = 648.000 TL

Ne Oldu?
    Bazı hocacıklar/dekanlar/rektörler ÖYP'lileri istemedikleri için sinsi plan devreye girdi ve KHK ile masum ÖYP araştırma görevlilerinin daimi statüdeki 33a kadrosu geçici 50d'ye dönüştü.

50d nedir?
    50d kadrosu lisans üstü eğitim boyunca maaş aldığınız lisansüstü eğitiminiz bitince hadi sana güle güle denilen geçici kadrodur. Diğer bir ifade ile burslu öğrencidir.

En son ne oldu?
    YÖK 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle ÖYP'lilere daimi 33a kadrosuna geçiş kapısını kapattı. Bu bağlamda bazı üniversiteler ÖYP araştırma görevlilerini 33a kadrosuna alırken bazıları kriter koydu bazıları ise keyfi olarak rektör/dekan/bölüm başkanı istemiyor diye kadroya almadı.

Bu ülkenin yetiştirdiği, emek verdiği ve masraf ettiği, doktora mezunu akademisyenlerimize sahip çıkalım, onları küstürmeyelim... Onlar sadece kazanılmış haklarını geri istiyor...

Bir hocamızın tabiri ile 3 arkadaş araba satın alıyor ve birileri o arabaya el koyuyor. Arkadaşlardan birine yanlışlık oldu diyerek arabasını iade ediyorlar, birine parasını ödersen arabanı alabilirsin deniliyor, diğerine ise arabayı unut deniliyor.

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...