1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

parmaklar

'Bir Bilene Sor' forumunda yusufsimsek tarafından 10 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. yusufsimsek

  yusufsimsek New Member

  parmaklarımız neden cıtlar?:confused:
   
  Tags:
 2. Geveze

  Geveze Member

  Parmağını çektiğin için
   
 3. Ekrem

  Ekrem CEO Site Yetkilisi

  bence bozullmuş olabilir ondan dolayı ses çıkartıyordur bence :)
   
 4. Ekrem

  Ekrem CEO Site Yetkilisi

  [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Bazı insanlar her iki elinin parmaklarını birbirine geçirerek ve onları gererek ses çıkartırlar, yani çıtlatırlar. Çoğumuz buradan gelen sesin kemiklerden geldiğini sanırız, hatta rahatsız oluruz ama nedense bunu yapanlar hallerinden memnun görünürler.
  En çok ve kolaylıkla çıtlattığımız yerler vücudumuzda en çok bulunan sürtünmeli eklem yerleridir. Bu tip eklem yerlerinde, örneğin parmaklarımızda, iki kemiğin birleştiği yerde bir
  bağlantı kapsülü vardır. Bu kapsülün içinde kemiklerin hareketleri sırasında buraları yağlayan bir sıvı vardır. Bu sıvının içinde erimiş halde oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazları bulunur.
  Vücudumuzda en kolay çıtlatabileceğimiz eklem yerlerimiz parmaklarımızdır. Parmaklarımız gerilince ve eklem yerlerimiz düzleşince bu kapsül de gerilir. İçindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya başlar. İşte kulağımıza gelenler bu seslerdir. Patlayan kabarcıklar neticesinde gazlar bu sıvıyı terk eder, sıvı daha da genleşir ve eklem yerinin hareket kabiliyetini arttırır.
  Şüphesiz ki eklem yerinin gerilmesi, bu kapsülün boyu ile sınırlıdır. Eğer parmaklarınızı çıtlattığınız anda röntgenini de çekerseniz, eklem içinde oluşan gaz kabarcıklarını görebilirsiniz. Bu olay eklem yerindeki hacmi yaklaşık yüzde 15-20 artırır.
  Aynı parmağınızı arka arkaya çıtlatamazsınız. Bir süre beklemeniz gerekir, çünkü gaz kabarcıklarının sıvı içersinde tekrar oluşması biraz zaman alır.
  Tüm bu açıklamalar, deneylerle ispatlanmasına rağmen, yine de bu kadar küçük gaz miktarının bu kadar büyük bir ses çıkartabilmesinin nedeni hala anlaşılmış değildir. Bu sorunun tatmin edici bir cevabı da henüz yoktur. Ayrıca detaylı çalışmalar göstermiştir ki, çıtırdama sırasında iki ayrı ses duyulmaktadır. Birincisinin gaz kabarcıklarının patlaması olduğu biliniyor. İkinci sesin ise kapsülün uzama sınırına vardığında çıktığı sanılıyor.
  Evet geldik en çok merak edilen soruya! Parmaklarımızı çıtlatmak vücudumuz için zararlı mıdır? Bu konuda elde çok az bilimsel çalışma sonucu vardır. Bir görüşe göre parmak çıtlatmanın eklem yerlerimizdeki sıvıya bir tesiri yoktur. Diğer bir görüşe göre ise sürekli olarak bunu yapanlarda ve bunu alışkanlık haline getirenlerde, eklemler etrafındaki yumuşak doku zarar görmekte, parmaklar şişmekte, dolayısı ile elin kavrama gücü azalmaktadır.
  [/FONT]
   
 5. Ekrem

  Ekrem CEO Site Yetkilisi

  bilmem bozulmadığını açıklayabildim mi:)
   
 6. Kral Çıplak

  Kral Çıplak New Member

  yok ya nasıl çok saçma geldi bana :S
   
 7. Onur1988

  Onur1988 Kovulmuş Eski Üye

  Yerindemi diye merak ettiğimde çıtlarım ses geldimi içim rahatlar.
   
 8. Kral Çıplak

  Kral Çıplak New Member

  :D:D her seferinde kontrol mü etmek gerekiyor
   
 9. Onur1988

  Onur1988 Kovulmuş Eski Üye

  Ya düşerse biliyorsun Türklerin herşey portatif. Küçükken az mı düşmüş diye uyarıyorlardı.
   
 10. Cansu Köse

  Cansu Köse New Member

  Cevap: parmaklar

  güldürdün beni geveze :D
   
 11. Hungry Bird

  Hungry Bird Member

  Cevap: parmaklar

  boyun neden çıtlar
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...