1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Plaza Çalışanları İçin Egzersiz Önerileri

'Spor' forumunda KiloKontrol tarafından 15 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

 1. KiloKontrol

  KiloKontrol New Member

  Beyaz yakalıların, plaza çalışanlarının en büyük düşmanıdır hareketsizlik. Tüm gün masa başında hareketsiz bir şekilde çalışmak hem formumuzu hem de sağlığımızı etkiler. Bu yüzden masamızın, sandalyemizin ve bilgisayarımızın konumuna dikkat etmeli ve düzenli olarak masa başı egzersizleri yapmaya özen göstermeliyiz.

  İlk olarak oturma pozisyonumuz ile işe başlayabiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır.

  1- Sandalyenizin bel desteğine sahip olması

  2- Bilek ve dirsek konumlandırmasının 90 derecelik bir açı oluşturması

  3- Bilgisayarınızın göz hizanızda olması

  4- Boynunuzun direkt olarak karşıya dik bir şekilde bakıyor olması

  İkinci adım ise masa başında çalışıp sağlıklı bir forma sahip olabileceğiniz basit ve uygulaması kolay egzersizleri hayatınıza dahil etmek.

  İşte basit ve uygulaması kolay öneriler:

  – Masa başında sabit kaldığınız zamanlar 20-30 dakikayı geçmemeli, aralarda ayağa kalkarak dosyalama, fotokopi çekme gibi işlerinizi yapmalısınız. Kendinize ayağa kalkmak için mazeret yaratarak çayınızı, kahvenizi kendiniz alabilir ve ekstradan hareket edebilirsiniz.

  – Telefonla yapacağınız görüşmeleri ayakta yapmak, sürekli oturmaktan yavaşlayan dolaşımınızı tekrar harekete geçirmenize yardımcı olur.

  – Şirket içinde asansör yerine merdivenleri kullanmayı tercih edin.

  – Mause ve klavyeyi sürekli kullanmak zorunda olanlar için de el bileğini koruma egzersizleri olarak 15- 20 dakikada bir kollarınızı öne uzatın, parmak araları açık şekilde parmak uçlarına kadar gerin ve ellerinizi serbest bırakın. Daha sonra ellerinizi pençe şekline getirin ve serbest bırakın. Böylece parmak uçlarınıza kadar dolaşım sağlayabilirsiniz.
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...