1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Rubik Küp Nasıl Çözülür? Rubik Küp Çözümü Resimli Anlatım

'Senin Kalemin' forumunda Powers tarafından 6 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

1. Powers

Powers Administrator Site Yetkilisi

Rubik Küp nasıl çözülür size resimlerle anlatacağız ve artık kendi küpünüzü kendiniz de çözebileceksiniz.

Rubik küp 3x3x3 , 4x4x4 , 5x5x5 gibi karesel formatta ve her kenarı farklı renkte olan bir küptür. Her kenarında farklı bir resim olan küplerde ticari zeka doğrultusunda üretilip satılabilir.

Bu küpün diğer isimleri ise sabır küpü, sinir küpü, zekâ küpü, renk küpü, Rubikin küpü, sihirli küp (magic box), 3d Puzzle, şeklinde gider.

Unutulmamalıdır ki küpün çözümü için geliştirilmiş bir algoritma vardır. Bu küp ezbere çözülemez. Bu yazıda sizlere adım adım küpün çözümü anlatılacaktır.

Hata yaptığınız yerde hatayı düzeltmeye çalışmayın belirtilen algoritma çerçevesinde çözüme baştan başlayın.

Eğer küpü çözme konusunda problemleriniz varsa diğer yazımızda belirtilen ve rubik küpü otomatik çözen site ve programları deneyebilirsiniz.

Öncelikle bilmeniz gerekenler:
    • Küpün parçaları birbirinden bağımsız değildirler.
    • Küpün orta noktaları daima sabittir. Küpü ne kadar çevirirseniz çevirin değişmezler.
    • Kırmızının karşısında daima turuncu, yeşilin karşısında mavi, sarının karşısında beyaz vardır.
    • Bir küp, toplam 26 adet parçadan oluşmaktadır: 8 adet üç renkli köşe parçası, 12 adet iki renkli parça ve 6 adet de sabit tek renkli parça vardır.
    • Her parçanın renkleri sabittir sadece konumları değişebilir.
    • Küpün çözümü renk renk yapılmaz, bir bütün olarak yapılır.
    • Küpteki bir taşı iki kez sola çevirmeyle aynı taşı iki kez sağa çevirmek aynı şeydir.

Hareketler:

kup.PNG

x işaretli yüzey bize bakan yüzey olmak üzere

yk_rubik_tum_hareketler.jpg
    1 nolu hareket: Küpün bize bakan yüzünün saat yönünde çevrileceğini
    2 nolu hareket: Küpün bize bakan yüzünün saat yönünün tersine çevrileceğini
    3 nolu hareket: Küpün bize bakan yüzünün en üst satırının sağa çevrileceğini
    4 nolu hareket: Küpün bize bakan yüzünün en alt satırının sağa çevrileceğini
    5 nolu hareket: Küpün bize bakan yüzünün en alt satırının sola çevrileceğini
    6 nolu hareket: Küpün bize bakan yüzünün en üst satırının sola çevrileceğini
    7 nolu hareket: Küpün bize bakan yüzünün en sol sütununun yukarı çevrileceğini
    8 nolu hareket: Küpün bize bakan yüzünün en sağ sütununun yukarı çevrileceğini
    9 nolu hareket: Küpün bize bakan yüzünün en sol sütununun aşağı çevrileceğini
    10 nolu hareket: Küpün bize bakan yüzünün en sağ sütununun aşağı çevrileceğini
    11 nolu hareket: Küpün bize bakan yüzünün orta satırının sola çevrileceğini gösterir.

Çözüm:

Öncelikle kendimize keyfi olarak bir renk seçiyoruz ve ardından bu rengi tamamlıyoruz. Kimisi öncelikle + oluşturmayı ardından bu rengi tamamlamayı tercih ediyor. Bence fark eden bir şey yok rasgele de tamamlayabiliriz. Sıra ile tamamlamak yararınıza olabilir. Çünkü her zaman hangi rengin karşısına hangi rengin geleceğini bilemeyebilirsiniz ve bu nedenle +'nızı oluştururken hata yapabilirsiniz.

Seçtiğimiz renk kırmızı ve kırmızıyı tamamlıyoruz. Siz mavi ile de başlayabilirsiniz veya beyazla. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bize bakan 9 noktanın kırmızı olması değil, kırmızı bölümün etrafını saran renklerin yerinde olmasıdır.

ilk_satir.png

Gördüğünüz gibi kırmızıyı tamamladık ve ilk sıradaki beyaz ve yeşiller de doğru yerdeler.

Sıradaki adım ise ikinci sütunu tamamlamak. Burada yapılması gereken tek şey en alt sütunda bulunan taşları ikinci sütuna kaydırmak ve yanlış yerdeki taşların yerlerini değiştirmek.

sag.PNG

Aşağıdaki beyaz yeşil taşı yukarı çıkarmak için izlememiz gereken adımlar sırasıyla

yk_rubik_saga_tasi.jpg

Benzer şekilde

sol.png

Aşağıdaki mavi taşı yukarı çıkarmak için izlememiz gereken adımlar ise

yk_rubik_sola_tasi.jpg

Bu hareketler ile ikinci satırı da tamamlıyoruz. Eğer bir taş doğru yerde ancak renklerin yönü ters ise aşağı satırda ve orta sütunda bulunan herhangi bir taş bu adımlarla o taşın olduğu yere taşınır ve ardından bu taş doğru yere aynı yöntemle aktarılır.

Son adımda ise seçmiş olduğumuz rengin arka tarafında + oluşturulmaya ve ardından köşeler tamamlamaya çalışacağız.

alt.PNG

Burada + oluşturmak için ilk önce tüm taşların yanlış yönde de olsa doğru yerde olması istenir.

İki parçanın kendi arasında yer değiştirmesi

swap.PNG

yk_rubik_ikili_kenar_degis.jpg

Bu işlemlerle birlikte küpümüzün alt yüzeyinde + mızı bazı taşların yönü yanlış olsa bile tamamlamış oluyoruz. Dikkat ettiyseniz yaptığımız işlemler üst tarafı bozmamaktadır.

Son adım olarak sıra köşelere geliyor. Köşelerde yapabileceğimiz 2 temel işlem var.

Köşelerin yerlerinin değiştirilmesi.

ustdonder.PNG

A->B->c köşelerinin kendi aralarında yer değiştirmesi için x ile işaretli yüzey bize bakarken yapılması gereken hareket

yk_rubik_ust_kose_degis.jpg

Bu işlem tüm köşeler doğru yerlere gelinceye kadar tekrarlanır. Bazen iki defa uygulanması gerekebilir veya küpün yönü değiştirilip diğer köşeler üzerinde de köşe döndürmesi yapılabilir.

Son olarak köşelerin çevrilmesi kalır.

kupceviril.PNG

Sarı ile işaretli köşeleri çevirmek için kırmızı ile işaretli yön bize bakmak üzere

yk_rubik_ust_kose_donder.jpg

Köşeleri çevirdikten sonra sadece iki kenarımız farklı yöne bakmaktalar bu kenarları da düzeltmek için

sondon.PNG

yk_rubik_son_kenar.jpg

Burada unutulmaması gereken nokta bu çevirme işlemi sırasında istenmeyen kenarların da dönebileceğidir. Hareketi ters veya farklı kenarlar için uygulayarak küpü tamamlarabilirsiniz.

Mesela aşağıdaki gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz.

yk_rubik_son_don.png

(Beyazın alt tarafı mavi ile) küpü yukarıdaki gibi çevirerek aynı hareket uygulanır.

yk_rubik_son_hareket.jpg

küpümüz ve Keyifli Bir Molamız tamamlandı :)

Son düzenleme: 7 Aralık 2015
    Tags:
  2. myilmaz

myilmaz New Member

güzel anlatım olmuş teşekkürler.

3. Cansu Köse

Cansu Köse New Member

Cevap: Rubik Küp Nasıl Çözülür? Rubik Küp Çözümü Resimli Anlatım

ceo ya daha ne denirki

4. Hungry Bird

Hungry Bird Member

Süper bi anlatım tebrikler

5. babamonk

babamonk Kovulmuş Eski Üye

Ellerinize sağlık. Anlatım güzel olmuş, hatta benim anlatımımdan bile daha iyi diyebilirim.
    Bir de keşke görselleri kullanırken ve anlatımda da nereden esinlendiğinizi kaynak belirtseymişsiniz daha da iyi olurmuş.
    Selamlar.

6. Powers

Rubik küp çözümü ile ilgili hem Türkçe hemde yabancı dilde pek çok video ve yazı mevcuttur. Benzer şekilde çözüm algoritması da tektir. Sadece çözüme giden süreçte izlenen yollar farklıdır. Mesala pek çok site öncelikle favori rengi seçip bunu +'ya tamamlamayı tavsiye ediyor. Ancak bu yöntem bana göre hatalıdır. Sıra ile tamamlamak daha doğrudur. Yani orta noktayı seçtikten sonra bir kenardan başlayarak diğer kenarları tamamlamak.

Küp görselleri Visio yardımıyla oluşturulmuştur.

7. kıvırcık

kıvırcık New Member

Köşeleri çeviremiyorum küpte bir sorun nasıl tutmam gerekiyor birini yaparken bi köşe bozuluyor yardımcı olursanız sevinirim

8. Ekrem

Ekrem CEO Site Yetkilisi

rubik küp eğer ucuz olanlardan ise yan çevir ve aralarını yağla düzelir bence

9. Powers

Duvarımda sormuştunuz ordan cevap yazmıştım buraya da ekleyim.

Küpü masanın üstüne koyduğunuzda küpün solunda kalan iki köşeyi çevirmekten mi bahsediyorsunuz yoksa üç köşe parçasının kendi içinde yer değiştirmesinden mi bunu tam olarak anlayamadım.

Eğer iki köşeyi çevirmeyi kastediyorsanız. Küpü masanın üstüne koyunca yukarı bakan yüzü size bakacak şekilde küpü tutun ve küpün köşelerini sırayla çevirin. Aynı hareketi (16 hareketi birden) 3 defaya kadar yapabilirsiniz. 4.'yü yaparsanız eski haline gelir.

Üç köşenin kendi içinde yer değiştirirken 2 parça doğru yerde gibi duruyorsa bu iki parça aslında yanlış yerdedir. Bu durumda da küpü masanın üstüne koyduğunuzda size bakan yüzeyin size bakması gerekir.

10. Onur1988

Onur1988 Kovulmuş Eski Üye

Çok ayıp. hiç yakıştıramadım.

11. Hungry Bird

Hungry Bird Member

Aslında Web siteleri de var direk çözüme ulaştıran yolu söylüyor toplam 30 harekette iş bitiyor

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...