1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Saçsız Dolaşma Günü

'Hikaye' forumunda Hikayeci tarafından 13 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hikayeci

  Hikayeci Member

  Her ne yapıyor olursanız olun, bu yaptığınız şey için kendinizden hoşnut olun.

  Her ne hissediyorsanız edin, bu hissettiğiniz şey için kendinizden hoşnut olun

  Thadeus Golas

  16 yaşına girmek üzere iseniz, aynanın önünde durur ve yüzünüzün her santimetre karesini incelersiniz. Burnunz çok büyük olduğu, bir sivilce daha çıkardığınız, kendinizi aptal hissettiğiniz, saçınız sarı olmadığı. İngilizce dersindeki çocuk henüz sizi farketmediği için üzülürsünüz.

  Alison’un hiç böyle sorunları yoktu. İki sene önce güzel, popüler ve akıllı bir son sınıf öğrencisi idi. Ayrıca, okulun spor takımının yıldız oyuncusuydu ve okyanus kıyısında cankurtaranlık yapıyordu. Uzun ve ince vücudu, mavi gözleri ve gür sarı saçları ile bir lise oğrencisinden çok mayo mankenine benziyordu. Ancak, o yaz birşeyler değişti.

  Bütün gün cankurtaranlık yaptıktan sonra, Alison eve dönüp saçlarındaki deniz suyunu akıtmak ve dolaşmış yerleri açmak için can atıyordu. Güneşten sararmış saçlarını öne doğru tararken annesi bir çığlık attı. ‘’Ali, saçına ne yaptın?’’ Kızının başında kelleşmiş bir bölge görmüştü. ‘’Yoksa traş mı ettin? Acaba sen uyuyurken birisi sana kötü bir şaka mı yaptı?’’ Az sonra düğüm çözülmüştü. Alison herhalde, at kuyruğu yaparken kullandığı elastik bandı çok sıkı dolamıştı. Olayı çabucak unuttular.

  Üç ay sonra, bir kel bölge daha keşfettiler. Dreken, bir tane daha. Çok geçmeden, Alison’un baş derisi para büyüklüğünde kel bölgelerle dolmuştu. Önceleri, stresten olduğu düşünüldü ve merhemler verildi. Daha sonra, bir uzman her iki haftada bir, her bölgeye 50’şer kortizon iğnesi yapmaya başladı. İğnelerden dolayı kan ve kabuk içindeki başını gizlemek için okul idaresi, onun okula bir beyzbol şapkası giyerek gelmesine izin verdi. Kel bölgelerden birkaç tel saç çıksa da, iki hafta sonra onlar da dökülüyordu. Alison alopesi denen bir illete yakalanmıştı ve yapacak hiçbir şey yokktu.

  Alison iyimser kişiliği ve ona destek veren arkadaşları sayesinde hayatını sürdüyordu ama bazen kendini çok kötü hissediyordu. Mesela, küçük bir kız kardeşi başında bir havlu sarılı olarak odasına gelip saçını taramasını istediği zaman. Annesi havluyu açtığında, kardeşinin gür saçları omuzlarına dökülüyordu. Başında kalmış iki tutam saçı elleyerek gözyaşlarına boğuldu. Bu olay ortaya çıktığından beri ilk kez ağlıyordu.

  Zaman geçtikçe, şapkanın yerine bir bandana takmaya başladı. Çünkü şapka artık iyice kelleşmiş başını örtemiyordu. Bir peruk almanın zamanı gelmişti. Kendi saçlarının rengide bir peruk alarak hiçbir şey olmamış gibi davranmak yerine, Alison, omuzlarına gelen bir kızıl peruk seçti. Neden olmasındı? İnsanlar sürekli saçlarını kestirip, boyatmıyorlar mıydı? Yeni görüntüsü sayesinde kendine güveni geri gelmişti. Bir karesinde peruğu bir arkadaşının arabasının penceresinden uçtuğunda hepsi buna çok gülmüşlerdi.

  Ama yaz yaklaşıyordu. Alison endişelenmeye başlamıştı. Eğer yüzerken peruk takamazsa nasıl cankurtaranlık yapabilecekti? Babası bir gün ona ‘’sen yüzmeyi unuttun mu?’’ diye sordu. Alison mesajı almıştı.

  Onu çok rahatsız eden bir yüzücü başlığıyla bir gün çalıştıktan sonra, tamamen kel olarak dolaşma cesaretini gösterdi. Tuhaf bakışlara ve plaj çalışanlarının kaba laf atmalarına rağmen – ‘’Siz çılgın punklar neden kafalarınızı kazatırsınız ki?’’- Alison yeni görüntüsüne uyum sağlamıştı.

  O yıl, sonbaharda okul açıldığında, okula saçsız, kaşsız ve kirpiksiz gitti. Peruğu dolabında bir yerlerde duruyordu. Planladığı gibi, oğrenci konseyi başkınlığı için aday olacaktı. Kampanya konuşmasında biraz değişlik yaptı. Gandhi’den Bay Clean’e kadar ünlü bazı keller üzerine bir dia gösterisi sunduğunda salon dolup taşıyordu.

  Başkan seçildikten sonra yaptığı ilk konuşmada, Alison rahatsızlığı hakkında sorulara rahatça cevap verdi. Üzerinde ‘’Kötü Saç Günü’’ yazan bir tişört vardı.

  Onu göstererek, ‘’Çoğunuz sabah uyanıp, aynada kendini beğenmediği zaman, bu tişörtü giyebilir. Sonra, bu tişörtün üzerine başka tişört giydi ve devam etti. ‘’Ben uyandığım zaman, bunu giyiyorum. ‘’Bu tişörtün üzerinde ‘’Saçsız Dolaşma Günü ‘’ yaziyordu. Herkes tezahürat yaptı ve alkışladı. Alison hala güzel, pöpüler ve akıllıydı. Hala takımın yıldız oyuncusuydu, cankurtaranlık yapıyordu ve şimdi de başkan olmuştu Mavi gözleri ile kürsüden gülümsüyordu.
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...