1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Saz Nasıl Yapılır

'Müzik Tarihi' forumunda By Tahminci Amca tarafından 14 Ağustos 2014 tarihinde açılan konu

 1. By Tahminci Amca

  By Tahminci Amca New Member

  Saz genellikle kestane ve dut ağacından yekpare oyularak yapılır. Bu oyuk kısmın üzeri çam ağacından bir kapakla kapatılır. Sap kısmı ekleme olup gürgen ağacındandır. Sap ve sazın yanları ceviz, sedef v.b. süslemelidir. Altı, sekiz, on iki telli olabilir. Tezene denilen kiraz kabuğundan yapılma bir mızrapla tellere vurulmak sureti ile çalınır. En küçüğüne cura, orta boy olanına bağlama, üçer üçer dizilmiş on iki telli olanına da meydan sazı denir. Meydan sazına çöğür veya aşık sazı da denir

  Saz Saz genellikle kestane ve dut ağacından oyularak yapılır. Bu
  oyuk kısmın üzeri genellikle çam ağacından bir kapakla kapatılır. Sap kısmı ekleme olup genellikle gürgen ağacından yapılır. Sazı meydana getiren klavye, göğüs, tekne ve burguların her biri için sazı yapan ustanın insiyatifinde farklı ağaçlar kullanılabilir. Sazlar yapıldıkları ağaca göre de adlandırılabilir. Örneğin dut bağlama, kestane bağlama, karaağaç bağlama vs. gibi... Tezene denilen kiraz kabuğundan yapılma bir mızrapla tellere vurulmak sureti ile çalınır.

  Ase Müzik Hasan AYDIN tarafından Aydın Saz Evi olarak 1965 yılında kurulmuştur. Saz imalatını babadan oğula devreden bir anlayış içerisinde bu mesleği 48 yıldır yapmanın da haklı gururunu üzerinde taşımaktadır.

  Ase Müzik toptan saz imalatı, perakende saz imalatı, özel yapım saz imalatı, öğrenci sazları, profesyonel saz imalatlarında kaliteli işçilik ve özgüven ile hizmet vererek tüm saz imalatı ihtiyaçlarınıza karşılık verebilmek için çalışmalarına devam etmektedir.

  Sazlarımızda en kaliteli ağaçlar ile en iyi işçilik buluşarak, mükemmel ses ve tasarım vücuda getirilir.

  Sazlarımızın üretim aşamasında usta olmayan hiçbir elin müdahalesine izin verilmez. Sazlarımız iki yıl garantilidir. Ürünlerden kaynaklaran tüm sorunlar garanti kapsamında olup, müşterinin zararı giderilir.
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...