1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Scuba Dıvıng Önerileri

'Su Altı Dünyası' forumunda selcuk tarafından 17 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. selcuk

  selcuk Member

  DALIŞ ÖNCESİ

  • Yetkili bir dalış eğitmeninden eğitim alın.
  • Kurtarma ve dalış kazalarında oksijen ilkyardımı kurslarına katılın ve daha önce böyle bir kursa katılmışsanız bilgilerinizi tazeleyin.
  • Yıllık sağlık kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmayı ihmal etmeyin.
  • İlkyardım malzemelerinizi ve oksijen setinizi daima dalış yerinde bulundurun ya da gittiğiniz dalış merkezlerinde mevcut olup olmadığını kontrol edin.
  • DAN üyelik kartınızı yanınızda taşıyın ve geçerlilik süresini kontrol edin.
  • Günde iki dalıştan fazlasını planlamayın.
  • Her 3-4 dalış gününden sonra bir gün dalış yapmayın.
  • Yemeğinize özen gösterin ve alkol almayın.

  DALIŞ ESNASINDA

  • Tek başınıza dalmayın ve su üstünde size yardım edebilecek destek bulundurun.
  • Akıntılı ve sert denizleri gözardı etmeyin.
  • Daima BC (denge yeleği) , basınç göstergesi, derinlik göstergesi ve saat kullanın. Dalış şamandırası atın, dalış bilgisayarınız olsa bile muhakkak yanınızda dalış tablosu bulundurun.
  • Günün ikinci dalışında ilk dalıştan daha derine dalmayın.
  • Dalış esnasında sürekli derinliğinizi değiştirip inişli çıkışlı ya da "yo yo" tabir edilen bir dalış yapmayın.
  • Çıkış hızınız dakikada 9-10 metreden daha hızlı olmasın ve yüzeye yaklaştıkça son metrelerde çıkış hızınızı daha da düşürün.
  • Çıkışta asla nefes tutmayın.
  • Çıkışta 4-5 metre derinlikte 5 dakikalık bir emniyet duruşu yapmayı ihmal etmeyin.

  HER DALIŞTAN SONRA

  • Dalıştan sonra uygun giyinerek ısı kaybınızı önleyin.
  • Bir dekompresyon hastalığı belirtisi gördüğünüzde veya hissettiğinizde asla tekrar suya dalıp basınç azaltımı yapmayın.
  • Yorucu işlerden kaçının.
  • Geç farkına varsanız dahi dalış sonrası şüphelendiğiniz belirtiler ortaya çıkıyorsa derhal DAN’ı arayıp durumu anlatın ve tavsiyelerine uyun.
  Dalıştan sonra uçuş için DAN’ın tavsiyelerine uyun; deko duruşsuz tek bir dalış sonrasında 12 saat geçmeden uçağa binmeyin, şayet deko duruşsuz iki dalış yaptıysanız veya bir deko duruşlu dalışınız varsa yüzeye çıkışınızı takiben 24 saat beklemeden uçuş yapmayın.
   
  Tags:
 2. Cansu Köse

  Cansu Köse New Member

  Cevap: Scuba Dıvıng Önerileri

  basınç olayı çok önemli sonuçta deniz canlısı değiliz eğer dengeli davranamazsak ölüme kadar yolu var
   
 3. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Scuba Dıvıng Önerileri

  Cansu şu ana kadar basınçdan dolayı ölmüş bir dalgıcın oldugu kaydına rastlanmadı. Dalış sırasında iç ve dış basıncımız eşitlememiz gerektiği konusunda haklısın. Burdaki en önemli olan şey dalışı sonlandırırken ve dalış sırasında kullanmış oldugumuz, dalış tablolarının standartlarına uymamız ve dalışı sonlandırırken satıh (su üstü) cıkarken düzenli bir şekilde nefes alıp vermemiz ve çıkış hızımızın dakika da 9m yükselerek çıkışımız yapmamız gerekir. Zaten dalışa gittigin gölgedeki dalış lideri ve eğitmenler bu konuda dalıştan önce brifing (bilgilendirme) yaparlar.
   
 4. Cansu Köse

  Cansu Köse New Member

  Cevap: Scuba Dıvıng Önerileri

  Selçuk kış dalışı olayını önerirmisin beni çağırıyorlar da kararsız kaldım dikkat edilmesi gereken bişeyler var mı yada hiç gitmesek mi ya ezgiyle gitmeyi düşünüyoruz da
   
 5. Geveze

  Geveze Member

  Cevap: Scuba Dıvıng Önerileri

  Dalış takımı kiraları ne kadar satın almak ne kadar? Kaç dalışta parasını çıkarıyo ki? Bide kıyıdan çok mu açılmak gerekiyo dalış için
   
 6. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Scuba Dıvıng Önerileri

  Cansu kışın su ısısı düştüğü için balık çeşitliliği artmakta benim kişisel görüşüm gerekli şartları sağlaya bilirsen kışın dalış yapmak daha zevkli.

  Kışım dalış yaparken üstümüze giydiğimiz neapolitan elbise daha kılın seçmeliyiz dalış yapılacak su debis (akıntı) suyun ısısı durumuna göre değişiklere göre 5mm ile kuru dalış elbisene kadar çeşitli elbiselerle dalış yapabilirsin.

  Unutmaman gereken en önemli husus suyun ısısı düştüğü için vücudun normal ısısında kalabilmesi için iki üç kat fazla hava tüketirsin. Dalış planını bu hususa göre planlama yapman çok önemli.

  Özetle yazın dalış yaptığın mesafede 25 dk da 120 - 140 bar hava tüketiyorsan. Ortam ısısının düşük olmasından dolayı aynı derinlikte %20 - %30 daha fazla hava tüketirsin. Kışın dalış yaparken 15 lt tüpleri tavsiye derim.
  Zaman sıkıntın yoksa arkadaşınla kış dalışı deneyimini yaşamanı tavsiye ederi . . .
   
 7. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Scuba Dıvıng Önerileri

  Ülkemizde su ısısı çok fazla düşmediği için standart dalış malzemeleri ile dalış yapabiliriz.Daha soğuk kuzey ülkeleri için su ısısının 0 C olan ve daha soğuk olan denizlerde kullanılmak üzer dizayn edilmiş özel dalış regulator kullanmanı tavsiye ederim.
   
 8. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Scuba Dıvıng Önerileri

  Dalış okullarının bölgeye ve mevsime göre dalış fiyatları değişiyor. Ortalama 50 TL ile 60€ arasında değişiyor. Turistik yerlerde yazın daha pahalı olur. Kış sezonunda fiyatlar daha uygun olmakta.
  Ortalama olarak standart bir dalış seti 1.000 – 1.300 TL arasında olmakta. Kendine bir set toplamak istiyorsan tüp haricindeki bütün malzemeleri parça parça alabilirsin. Dalış tüpünün şöyle bir sıkıntısı var, bir dalış okulu ve/ya dalış organizasyonu ile düzenli bir çalışma düşünmüyorsa tüp doldurma biraz sıkıntı yaşayabilirsin. Ortalama bir dalış kompresör 3.500 TL den başlıyor. Tank dolum konusunu ya dalış okullarının bünyesindeki dolum sistemleriyle yada dalış malzemeleri satan yerlerden 20 TL karşılığında dolum yaptıra bilirsin. Dalış konusunda ilerlemek ve belirli bir seviyeye ulaşmak istiyorsan kendi ekipmanın olması önemli bir şey. Dalış sadece keyiflik ayda yılda birkaç kez yapmayı düşünüyorsan tavsiye etmem. Golf den sonra en elit ve masraflı bir spor dalıdır.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...