1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Scuba diving ;)

'Su Altı Dünyası' forumunda selcuk tarafından 17 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. selcuk

  selcuk Member

  SCUBA DIVING NEDİR ?

  Şehir yaşamının olumsuz etkileri ve iş dünyasının monoton, yorucu ve stresli temposu insana zaman zaman bir kabus yaşatıyor. Yine de bu kabusu güzel bir düşe, benzersiz bir serüvene dönüştürmek elinizde... Yıllık izinlerinizde ya da hafta sonu tatillerinizde her şeyden uzaklaşıp hayatın yıpratıcı izlerini silmek ve küçük bir mola verebilmek için mavi sular gizemli bir dünyaya çağırıyor sizi. Sualtının heyecan verici, nefes kesen dünyasını keşfetmek ve maviliklere aşık diğer arkadaşlarınızla birlikte ortak bir duyguyu paylaşmak için, dalmaya var mısınız?

  SCUBA DIVING YA DA ALETLİ DALIŞ

  Maviliklere daldığınızda, suyun üstündeki her şey geride kalacak... Sıkıntılar, üzüntüler, problemler hepsi uçup gidecek. Yalnızca siz ve çevrenizi saran sualtı dünyasının rengarenk sakinleri kalacak geriye. Hepimiz, bir kere de olsa palet, maske ve şnorkel takımlarına şöyle bir göz atıp suyun altını incelemeye çalışmışızdır kimi zaman, tabii nefesimiz yettiğince. Bu yolla, sualtında saklı güzelliklerin ince detaylarını da yakalamış olabiliriz ama, o büyüleyici atmosferi derinlemesine hissedebilmenin yalnızca belgesellerde gördüğümüz inanılmaz canlılarla tanışabilmenin yolu tüplü dalıştan, “SCUBA” dan geçiyor. Günümüzde bu, modern teknoloji ürünü dalış ekipmanlarıyla hem çok kolay, hem de son derece güvenli. Scuba dalışı için iki şart var; birincisi iyi bir eğitim, ikincisi ise kurallara harfiyen uymak...

  Türkiye’de her geçen gün daha da popüler olan Scuba’nın eğitimini veren birçok kuruluş bulmak mümkün ( Dalış kulüpleri, özel dalış merkezleri, üniversite kulüpleri vb.). Şimdi yapmanız gereken, bunlardan birini seçmek ve hemen sualtı serüvenine doğru yola çıkmak...

  Karar verdiniz, artık sonsuz mavilikleri keşfetmeniz an meselesi. Hayal etmek bile heyecan verebilir. Artık kim bilir hangi denizlerin, okyanusların gizemli derinliklerinde daha önce hiç görmediğiniz güzellikler sizi karşılayacak ? Tabii eğitiminizi tamamlayıp, tam bir balıkadam olduktan sonra !... Eğitim deyince aklınıza öyle seneler sürecek ağır bir eğitim gelmesin. Yaklaşık bir haftalık bir kurstan sonra başarılı olursanız dalış brövenizi alabilirsiniz. Scuba eğitimi veren kuruluşlar listesinde de görebileceğiniz gibi, ister yaşadığınız şehirde, isterseniz yaz tatili için gittiğiniz yörelerde geçerli olan “BSK”, “BSAC”,“CMAS”, “PADI”, “NAUI” vb. sertifikalarını veren bir dalış merkezi bulmak mümkün.

  SCUBA DIVING EĞİTİMİ

  Scuba Diving eğitimi üç aşamadan oluşuyor. Önce teorik dersler alacaksınız. Bu derslerde dalışın temel kurallarını, kullanacağınız ekipmanları, sualtında karşılaşabileceğiniz rahatsızlıkları, ilk yardım uygulamalarını, derinlik ve zaman hesaplarını öğreneceksiniz. Daha sonra sığ denizde veya havuzda pratik dersler başlayacak. Dalış elbisesini giyip, ağırlık kemerini, maske ve şnorkelinizi, hava tüpünüzü, BC’nizi (denge yeleği) ve regülatörü de kuşandıktan sonra, laf aramızda suyun dışındayken gerçekten çok ağırlar, kendinizi suya bırakabilirsiniz.

  Ekipmanınızın kullanımı, acil durumlarda arkadaşınızla yardımlaşma ve çimlenme, maske suyu dışarıya boşaltma, suyun altındaki haberleşme işaretleri, derinlerde kulak dengesi bu derslerde öğrenmeniz gerekenler temel bilgiler arasında.

  Teorik derslerin ve pratik çalışmaların ardından önemli ve zorlu bir sınav bekliyor sizi. Sakın kolay geçerim demeyin ! Kursa devam edebilmeniz, daha da önemlisi kendi güvenliğiniz için öğrendiklerinizi çok iyi çalışmanız gerekiyor.

  Eee, yüzdünüz yüzdünüz kuyruğuna geldiniz. Sınavda başarılı olduktan sonra, sıra heyecan ve sabırsızlıkla beklediğiniz gerçek dalışta. Eğitmeninizin gözetimi altında ilk dalışınızı yapacaksınız. İlk dalışınız beklediğiniz kadar serüven dolu olmayabilir, ya da önceden yaptığınız çalışmaların değişik ortamda bir tekrarı gibi gelebilir size ama unutmayın, pratiğiniz arttıkça çok daha keyifli dalışlar yapacaksınız.. Denizde yapacağınız 5-6 dalış sonunda, siz de Poseidon’un esrarengiz bir parçası olacaksınız.

  Bir dalgıçsınız artık... Ancak sakın aklınızdan çıkmasın, henüz yolun başındasınız. Yanınızda en az üç yıldızlı “buddy”niz (dalış arkadaşınız) olmadan dalmanız kesinlikle yasaktır. Bu arada dalış sayınız ve tecrübeniz arttıkça ve gerekli eğitimleri aldıkça tecrübeli bir dalgıç olabilirsiniz. Unutmayın Türkiye ve Dünya denizlerinin altında o kadar çok doğa harikası ve tarih var ki, bir kere dalmanız bile sualtını sizin için bir tutku haline getirecek. Tarifi olmayan, yaşamayanın bilemeyeceği bir tutku...

  SCUBA DIVING TARİHİ

  İnsanoğlu ilk çağlardan itibaren suyun altındaki zenginliklerden yararlanabilmek amacıyla sürekli olarak dalışlar yaptı. Bu nedenle, hiçbir alet kullanmaksızın bir taşa tutunarak dipten sünger, mercan, sedef çıkaran insanlar da tarihin ilk dalgıçları olarak kabul edilirler. 1500-1700 yılları arasında ise dalgıçların sualtında kalma sürelerini uzatabilmek amacıyla, içlerinde hava hapseden dalış çantaları geliştirdi. 1715 yılında John Lethb Ridge adlı İngiliz araştırmacı her tarafı kapalı, deriden bir dalgıç elbisesi yaptı. 1825 yılında W.H. James adlı bir diğer İngiliz mucit, üzerinde sıkıştırılmış hava taşıyan elbiseyi buldu.

  1930’lu yıllarda palet, yüz maskesi ve şnorkel gibi dalış araçlarının geliştirilmesi ile birlikte, serbest dalışlarda büyük artışlar oldu. Fransız denizci Jacpues Yves Cousteau ve Emile Gagnan’ın geliştirmiş oldukları dalış regülatörleri sayesinde, 1943’de dalıcılık tarihinde bir devrim niteliğinde olan tüplü dalışlar başladı.

  Dalışlar, zaman içinde ihtiyaçları gidermek için yapılan faaliyetler olmaktan çıkarak, sportif bir hobi kimliğine büründü. 1959’a kadar sadece ilgili kişiler tarafından sistematik olarak sürdürülen dalışlar, bu tarihten sonra uluslar arası dalma sporu derneklerinin kurulması ile birlikte sportif amaçlarla düzenlenmeye başladı.

  1958 yılında kurulan Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS), sualtı sporlarının dünya çapında otorite kuruluşudur.

  Ülkemizde sualtı sporları geniş anlamda 1950’den sonra başladı. Türkiye’de sualtında öncülük eden ve dünyada da ilkler arasında yer alan Caddebostan Balıkadamlar Spor Klübü, 8 Mayıs 1954 tarihinde İdris Başaraner ve Yusuf Ziya İnan’ın girişimleriyle Balıkadamlar Spor Kulübü adıyla kuruldu.

  Deniz Kuvvetleri Dalgıç Sınıfı’nın oluşturulmasında önemli rol oynayan kulüp, daha sonraları Askeri Dalgıç Sınıfı’na yetişmiş eleman veren en güçlü kaynak oldu. Askeri yararları dışında sualtı ile ilgili her türlü sportif, teknik, kültürel ve bilimsel etkinliklere katılan kulüp, 1967 yılında kamu yararına çalışan dernek statüsüne alındı ve ismi Türk Balıkadamlar Spor Kulübü olarak değiştirildi. Bu kulüpte her yıl açılan balıkadam yetiştirme kursları ile yılda 200’e yakın kişi balıkadam olmakta ve aldıkları ilk ulusal bröve olan BSK brövesi ile dünyanın her yerinde rahatlıkla dalabilmektedirler.

  1980 yılında Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak “Sualtı Sporları, Cankurtarma, Sukayağı ve Paletli Yüzme Federasyonu” kuruldu, Başkanlığına Taylan Uygur, Genel Sekreterliği’ne Harun Sevinç getirildi.
   
  Tags:
 2. MaRLeY

  MaRLeY Moderator

  bukadar şey gerekirken peki nasıl oluyorda her önüne gelen keyfine göre dalabiliyor :S
   
 3. selcuk

  selcuk Member

  Marlrey normal şartlarda sen dalış yapmak istediğinde kktc sınırlarında ve türkiye deniz sınırları içinde kendi başına yaniz dalış yapman asak ya bazı gerekli belgeleri alman ve sayil güvenlikten izin alman gerekiyor yada lokal olarak çalışan bi dalış okulu ile dalışa gidebiliyorsunuz
   
 4. Cansu Köse

  Cansu Köse New Member

  Cevap: Scuba diving ;)

  wayyy şuna bak 1500 yılı diyor
   
 5. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Scuba diving ;)

  Dalış hem çok eski hem de gelmiş geçmiş golf oyunundan sonra en elit sporu olarak kabul ediliyor zaten . . .
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...