1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

serbest dalış

'Su Altı Dünyası' forumunda Cansu Köse tarafından 9 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

 1. Cansu Köse

  Cansu Köse New Member

  aklıma bir soru takıldı benim serbest dalış yapmam için seltifika durumu varmı kendi yatımla açıldım daldım bir sorun olur mu? hoş zaten kaç metre inebilme ihtimalimiz de mechul
   
  Tags:
 2. obadem

  obadem New Member

  Cevap: serbest dalış

  yatın varsa sorun olmaz :D
   
 3. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: serbest dalış

  Serbest dalış yapmak istiyorsun sorun değil maskeni takıp şnorkel ile nefesin yetiği kadar dalış yapabilirsin. Ekipmanlı dalış (scuba diving) yapacaksan işte orda işler değişiyor, bi dalış okuluna gitmedin veya bi eğitim almadın. Dalış malzemesi satan bir dükkana gidip gerekli malzemeleri alıp tekneye yükledin ve açıldın;
  Yaptığın dalış yasal bi organizasyon değildir sahil güvenlik denetim için seni durduğunda dalış sertifikaların yoksa eğer bütün dalış malzemelerini elinden alırlar ve cezayi işlem tabi tutarlar, yanında zıpkın ve benzeri bi makine yoksa o zaman cezası artıyor, 2 yıl hapise kadar cezası var. Tekneyi kullanan kaptanın A1 (Amatör denizci sertifikası) veya B3 (Özel izinli 28m gezi teknesi kullanım) sertifikaları varsa onun gözetiminde 5 metreye kadar dalış yapabilirsin yasal olarak bu dalış teknenin pervanesine dolaşan yabancı cisimleri temizlemek için izin veriliyor. Tabi dalış güvenliği içinde tekneye dalış (alfa) bayrağı asman gerekir. Yada hiç riske girmezsin bi dalış okulu gözetiminde dalışını gerçekleştirişin. Bulunduğun yerde hangi dalış okulları olduğunu öğrenmek içinde, https://www.divessi.com/dc_locator bu linki kullanabilirsin.

  Bunlar işin prosedürleri bide risk kısmı var dalış esnasında dalgıcın herhangi bi rahatsızlığından kaptan sorumludur. Dalgıcın başına bi kaza geldiğinde kaptanın sertifikası iptal edilir ve kasten ve planlayarak adam öldürme teşebbüsten yargılanır. Yani anlayacağın kaptan sensen bütün riskler zaten senin kaptan başkası ise dalış sertifikası varsa belki bi şekilde yırta bilir ama dalış sertifikası yoksa gerçekten büyük bir riske girmesi gerekir. Zaten amatör kaptanlık eğitiminde bunun hakında gerekli eğitimi veriyorlar.
   
  Son düzenleme: 12 Nisan 2013
 4. Hungry Bird

  Hungry Bird Member

  Cevap: serbest dalış

  Oha kızın yatı var
   
 5. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: serbest dalış

  Boşuna demiyorlar para var huzur var diye. :)
   
 6. Cansu Köse

  Cansu Köse New Member

  Cevap: serbest dalış

  evet bizimkilerin varda neden bukadar yata takıldın ben onu anlıyamadım şimdi

  tüplü dalıştan kastedmiştim
   
 7. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: serbest dalış

  Bende her iki durum içinde açıklama yaptım
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...