1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

serbest dalış

'Su Altı Dünyası' forumunda Cansu Köse tarafından 9 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

1. Cansu Köse

Cansu Köse New Member

aklıma bir soru takıldı benim serbest dalış yapmam için seltifika durumu varmı kendi yatımla açıldım daldım bir sorun olur mu? hoş zaten kaç metre inebilme ihtimalimiz de mechul

Tags:
  2. obadem

obadem New Member

Cevap: serbest dalış

yatın varsa sorun olmaz :D

3. selcuk

selcuk Member

Serbest dalış yapmak istiyorsun sorun değil maskeni takıp şnorkel ile nefesin yetiği kadar dalış yapabilirsin. Ekipmanlı dalış (scuba diving) yapacaksan işte orda işler değişiyor, bi dalış okuluna gitmedin veya bi eğitim almadın. Dalış malzemesi satan bir dükkana gidip gerekli malzemeleri alıp tekneye yükledin ve açıldın;
    Yaptığın dalış yasal bi organizasyon değildir sahil güvenlik denetim için seni durduğunda dalış sertifikaların yoksa eğer bütün dalış malzemelerini elinden alırlar ve cezayi işlem tabi tutarlar, yanında zıpkın ve benzeri bi makine yoksa o zaman cezası artıyor, 2 yıl hapise kadar cezası var. Tekneyi kullanan kaptanın A1 (Amatör denizci sertifikası) veya B3 (Özel izinli 28m gezi teknesi kullanım) sertifikaları varsa onun gözetiminde 5 metreye kadar dalış yapabilirsin yasal olarak bu dalış teknenin pervanesine dolaşan yabancı cisimleri temizlemek için izin veriliyor. Tabi dalış güvenliği içinde tekneye dalış (alfa) bayrağı asman gerekir. Yada hiç riske girmezsin bi dalış okulu gözetiminde dalışını gerçekleştirişin. Bulunduğun yerde hangi dalış okulları olduğunu öğrenmek içinde, https://www.divessi.com/dc_locator bu linki kullanabilirsin.

Bunlar işin prosedürleri bide risk kısmı var dalış esnasında dalgıcın herhangi bi rahatsızlığından kaptan sorumludur. Dalgıcın başına bi kaza geldiğinde kaptanın sertifikası iptal edilir ve kasten ve planlayarak adam öldürme teşebbüsten yargılanır. Yani anlayacağın kaptan sensen bütün riskler zaten senin kaptan başkası ise dalış sertifikası varsa belki bi şekilde yırta bilir ama dalış sertifikası yoksa gerçekten büyük bir riske girmesi gerekir. Zaten amatör kaptanlık eğitiminde bunun hakında gerekli eğitimi veriyorlar.

Son düzenleme: 12 Nisan 2013
  4. Hungry Bird

Hungry Bird Member

Oha kızın yatı var

5. selcuk

selcuk Member

Boşuna demiyorlar para var huzur var diye. :)

6. Cansu Köse

Cansu Köse New Member

evet bizimkilerin varda neden bukadar yata takıldın ben onu anlıyamadım şimdi

tüplü dalıştan kastedmiştim

7. selcuk

selcuk Member

Bende her iki durum içinde açıklama yaptım

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...