1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Si bemol Klarnet mi Yoksa Sol Klarnet mi Seçmelisiniz ?

'Enstrümanlar' forumunda blackswan tarafından 25 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

 1. blackswan

  blackswan New Member

  Klarnet çalmak isteyen kişilerin aklını meşgul eden sorulardan biri, hangi klarnetle başlamaları gerektiğidir. Yaygın olarak klarnet seçimi, yapacağınız müzik türü ile ilişkilendirilir. Si bemol klarnet genel olarak Batı Müziği icra etmek için, Sol klarnet Türk müziği icra etmek için kullanılır. Sibemol klarnetle Türk müziği icra etmek oldukça zordur. Si bemol klarnetle Türk müziği yaptığınızda sol klarnetteki performansı da yakalamakta zorlanabilirsiniz. Sanat Müziği korolarında uzun yıllardır sol klarnet kullanılır. "Si bemol klarnetle Türk Müziği, Sol klarnetle Batı Müziği yapılmaz" denemez. Klarnette nefes tekniği, dudak pozisyonu ve parmaklarınızın nasıl yerleştiği önemlidir. Örneğin Göksun Çavdar Si bemol klarnet ile her türde müziği çok güzel çalmaktadır. Türk müziği çalacaksanız 4 yüzüklü modellerde komaları verebilmek için dudak hareketlerinin yanı sıra parmak kaydırma hareketleri daha kolay yapıldığını bilmelisiniz.

  İki klarnet türü arasındaki farklar için:

  http://www.klarnetim.net/klarnete-yeni-baslayanlar-hangi-klarneti-tercih-etmeli-si-bemol-klarnet-ve-sol-klarnet-arasinda-secim-yapmak/
   
  Tags:
 2. Hungry Bird

  Hungry Bird Member

  Cevap: Si bemol Klarnet mi Yoksa Sol Klarnet mi Seçmelisiniz ?

  Erkek adam öyle şeyler mi sokar ağzına
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...