1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Sizce HANGİSİ KALİTELİ ? ? ?

'Bir Bilene Sor' forumunda selcuk tarafından 10 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. selcuk

  selcuk Member


  Sizce kalite nedir ?

  Kalite değimiz şeyi biz neye göre örceriz ?

  Bana göre kaliteli olan başkasına göre nicin uyduruktur ?
   

  Ekli dosyalar:

  Tags:
 2. Ekrem

  Ekrem CEO Site Yetkilisi

  çok hoş bir konu olmuş :) elbetteki istek ve arzuların farklı oluşu sen karikatürle cvp vermişsin gerçi kendi soruna kelite sorgusu gerçek ve güzel sorgusu gibi dir yani özneldir senin bakış açına göre değişir ortak bakış açılarıda olsa her insanınki farklıdır
   
 3. Geveze

  Geveze Member

  Bakış açısı tabi. Hatta bakış açısı konusunda bi örnek görmüştüm diyordu ki caddenin ortasındayken
  -ne görüyorsunuz?
  Cevaplar:
  gürültü, bir yere yetişmeye çalışan insanlar, trafik sıkışıklığı, korna sesleri vsvs

  Aynı kişi hemen ordaki bir gökdelenin çatısına çıkıp soruyordu ne görüyorsunuz?
  Cevaplar:
  harika bir göl manzarası, güneş, huzur, dağdaki küçük evler vsvs
   
 4. selcuk

  selcuk Member

  İşte bütün mesele burda sen neyi nasıl görmek istiyorsan. Tamamen hayata ve çevreye bakış açın ile direk ilgili ister batakluktaki küçük bir kardeleni görürsün yada bataklıktaki çamuru balçıgı fisliği tamamen senin hayat görüşünle ilgili ...
   
 5. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Sizce HANGİSİ KALİTELİ ? ? ?

  Yani kısacası Algıda Seçicilik okadır
   
 6. Cansu Köse

  Cansu Köse New Member

  Cevap: Sizce HANGİSİ KALİTELİ ? ? ?

  bence yanlış düşünüyorsunuz eğer boğa arayan insanları bir araya toplarsanız diyelim ki 100 kişi olsun bunların 70 i kasap 20 si matador 10 u diğer leri ise o bolgede ki kasaba uygun hayvan satışı çok fazla olacaktır bu nedenle az bulunur halde olacak buda o hayvan türünün değerli olması anlamına geliyor ve insanlar az bunan şeye değerli değerli olan şeye de kaliteli gözüyle baktığından halk genel olarak hayvan seçimi yapmak için petshop a gittiğinde (nerde satılır bilmediğimden petshop dedim) satıcı bakın bu hayvan bundan daha kaliteli dicektir değeri yüksek olan hayvana yani kaliteli damgasını yemiş olacak
  özetle genel kitleye bağlıdır
   
 7. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Sizce HANGİSİ KALİTELİ ? ? ?

  Cansu buradaki kalite faktörü kişi bazlı değil konum odaklıdır.Sana söyle tanımlaya bilirim;

  * İyi bir kasap hayvanın anatomisini bilmesi gerekir hayvanı kesim işini icra ederken eti parçalamadan ve en yüksek kalitede kesim yapması (et ile kemiğim maksimi temizlik) gerekir.

  * iyi bir matador boğa güreşinde hayvanı sersen etmek için kılıcı doğru bir açıyla gerekli kas gurubuna geçirmesi gerekir.Bunun için hayvanın anatomik olarak kas gurubunu bilmesi yeterli değildir, aynı zamanda belli bir seviyede fizik bilgisine de sahip olması gerekir zamanlamayı doğru yapabilmek için.

  * İyi bir çoban hayvanın güçlü ve sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak için Zooloji (hayvan bilimi) ve Botanik (bitkileri inceleyen bilim ) hakında yeterli bilgiye sahip olması gerekir. Hangi hayvan için hangi bitkiler yaralı hangileri zararlı, hangi ot türünden ne kadar yemeli. Hayvanın beslenmesi sonucunda ne kadar yağ ve et dokusuna sahip olur. Beslenme sonucunda hayvanın satışı esnasında maliyetleri karşılıyor mu. Bunun içinde ekonomiden de anlaması gerekir.

  Yani kısacası sen yaptığın işi ne amaçla ve niçin yapıyorsun. Yaptığın iş tanımına göre kalite ve başarı değerleri değişebilir.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...