1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Sofra Düzeni Nasıl Olur

'Beslenme ve Diyet' forumunda FanClup tarafından 16 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. FanClup

  FanClup Moderator

  sofra1.jpg sofra2.jpg

  Günlük sofralarda dikkat etmesek de önemli bir misafirimiz geleceğinde sofra düzenine uymaya çalışırız. Bilmeyenler için ve özellikle yemekteyiz yarışmacıları için çatal kaşık bıçak yerleştirme düzeni resimli anlatımını ekliyoruz.

  1) Çorba kaşığı. Sofra düzenlerken çorba kaşığı sağ baştan birinci sıraya konulmalıdır.

  2) Bu çatal ve bıçak soğuk ve sıcak ordövrler için kullanılır. Ana yemeklerde kullanılan çatal ve bıçağa çok benzer fakat biraz daha küçüğüdür. Bıçak tabağın sağ tarafında, sağ baştan ikinci sıraya, çatal ise tabağın sol tarafında, sol başa konur.

  3) Bu çatal ve bıçak balık için kullanılır. Bıçak sağ baştan üçüncü sıraya, çatal ise sol baştan ikinci sıraya konur.

  4) Bu çatal ve bıçak ise ana yemekler için kullanılır. Bıçak tabağın hemen kenarına sağ tarafa, çatal ise tabağın yine hemen kenarına sol tarafa yerleştirilir.

  5) Çatal ve kahve kaşığı kahvaltı için kullanılır. Ya da yemek sofranızda tatlı çatalı, bıçağı ve kaşığı olarak bulunur. Eğer masanızın daha zengin ve şık görünmesini istiyorsanız kahvaltı sofrası düzenlerken ekmek tabağı kullanabilirsiniz. Tabağın sol kenarına da yağ bıçağı koyabilirsiniz. Ancak kullanılan malzemelerle ilgili değişikliklerde yapabilirsiniz. Örneğin balık yemeğiniz varsa ve bir sos hazırladıysanız kahve kaşığını sos kaşığı olarak da kullanabilirsiniz.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Temmuz 2015
  Tags:
 2. Geveze

  Geveze Member

  Git ye yemeğini bununla uğraşıcam dersen ohoo aç kalırsın
   
 3. Ekrem

  Ekrem CEO Site Yetkilisi

  geveze :) katılıyorum ya arkdaş bulaşık sadece ne gerek var bir çatal bir bıçak masayada ortak bir bıçak oh tamam:) kimse düşünmüyor oranın bulaşıkçısı ne durumda diye ah ahh:)
   
 4. Geveze

  Geveze Member

  Koy bi bardak içine 2 pipet hem romantik olur
   
 5. Ekrem

  Ekrem CEO Site Yetkilisi

  :D benim ortak bışak mantığıyla
   
 6. Onur1988

  Onur1988 Kovulmuş Eski Üye

  Ben sehbada yiyorum onun düzeni nasıl oluyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...