1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Spss'de kikare testi nasıl yapılır?

'İstatistiksel Yazılımlar' forumunda statist tarafından 6 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

 1. statist

  statist Moderator

  Bu yazımızda SPSS'de çapraz tablo nasıl oluşturulacağından bahsetmiştik. Aslında Kikare testi de (Chi Square) aynı şekilde ifade edilmektedir.

  Kikare testi 2 niteliksel değişken arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını test etmek amacıyla yapılmaktadır. Diğer bir ifade ile 2 kategorik değişken için çizilen 2x2'lik çapraz tablolarda satır veya sütun yüzdeleri arasıda benzerlik olup olmadığının karşılaştırılmasıdır.

  Örneğin değişkenlerden biri cinsiyet (kadın-erkek) diğeri de eğitim düzeyi (ilköğretim-lise-üniversite) olsun. Bu durumda iki satır, üç sütundan oluşan çapraz tablonun satır veya sütun yüzdeleri arasında fark olup olmadığı araştırılacaktır.

  Verileri tıpkı çapraz tablodaki gibi girdikten sonra analize başlayabiliriz. Dilerseniz kodlama yapmadan 1-2-3 şeklinde de girebilirsiniz.

  spss_çapraz_veri.png

  Sırasıyla
  Analyze -> Decriptive Statistics -> Crosstabs...

  Hemen sonrasında satıra gelmesini istediğimiz değişkeni Row(s), sütuna gelmesini istediğimiz değişkeni Column(s) kısmına atıyoruz.

  spss_chi_sqr_veri.png

  KiKare testini uygulayabilmek için Statistics... kutucuğunu tıklayıp açılan pencereden Chi-square kutucuğunu işaretliyoruz.

  spss_chi_sqr_menu.png

  Kikare testi sonucu aşağıdaki gibi gelecektir. Sarı ile işaretlenmiş alan kikare testinin p-değeri'dir.

  spss_chi_sqr_sonuc.png

  Tabloyu yorumlayacak olursak Kikare test istatistiği (2 serbestlik dereceli (n-1)x(m-1) ) 0.954 olarak hesaplanmıştır. Bu kikare istatistiğine ait p değeri de 0.621 olarak bulunmuştur. p>0.05 olduğundan kadınlarla erkeklerin eğitim düzeyi dağılımları arasında fark olmadığı söylenebilir.

  Eğer "0 cells (0.0%) have expected count less than 5" yazan kutucukta hücrelerin %20'den fazlasının beklenen değeri 5'den küçüktür deseydi bu durumda test istatistiği ve p değeri değişecek hemen alt satırdaki Likelihood Ratio değerini kullanacaktık.

  Eğer kikare testi sonucunda fark çıksaydı. Bu örnek için değişkenlerden biri ikiden çok kategorili olduğundan (eğitim düzeyi: İlköğretim, lise, üniversite) farklılığı yaratan grubu bulmak için post hoc testi yapmamız gerekecekti.

  Not: Kikare analizi için post hoc testi SPSS'de menü yardımıyla yapılmamaktadır. Gözlenen ve beklenen değerler SPSS'den alınıp Excel yardımıyla hesaplanabilir.
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...