1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Spss'de ters madde nasıl kodlanır? ters madde ne demektir?

'İstatistiksel Yazılımlar' forumunda statist tarafından 31 Temmuz 2019 tarihinde açılan konu

1. statist

statist Moderator

Ölçek çalışmalarında bazen ters kodlanması gereken maddeler yer alabilir. Ters maddeler diğer maddelerin aksine ters ifade içerirler.

Biraz daha açık olarak ifade edelim diyelim 5'li likert türünde bir ölçeğimiz var bu durumda ölçekteki sorulara katılımcıların verecekleri cevaplar normalde aşağıdaki gibi kodlanacaktır.

Bazen sorularınız ters yanıt beklenecek şekilde gelebilir. Bir örnekle inceleyelim.

S1: Arkadaşlarımla olmaktan mutluluk duyuyorum
    S2: Ailem beni sürekli destekler
    S3: Kendimi mutsuz ve yalnız hissederim

Bu örnekte ilk iki soruya kişinin tamamen katılıyorum demesi (1) durumunda son soruya tamamen katılmıyorum (5) demesi beklenir. Bu durumda son sorudan alınan puan ölçekteki genel puan ortalamasını yükseltecektir. Yani 3 sorudan oluşan bu ölçekte puanlar 3 ile 15 arasında değişmekteyken 7 puan alan birisi en pozitif ruh haline sahip olacaktır. Dolayısıyla 3. sorunun ters kodlanması ve en pozitif kişinin 3 puan alması sağlanmalıdır.

Bunu yapmanın yolu ters kodlanacak sorularda,
    kodlamaktır. Dikkat ettiyseniz her satırdaki toplam değer 6'ya eşittir. Dolayısıyla o maddeden alınan puanı 6'dan çıkarmak en kolay yoldur.

Bu işlemi yapmak için Transform -> Compute Variable... yolu izlenir. Bu pencere matematiksel işlemleri yapmamıza olanak penceredir.

yk_compute_ters.png

OK kutusunu tıkladığınızda veri setinin en sonunda Ters3 isimli bir değişken oluşacak ve yeni hesaplanan değer bu alanda yer alacaktır.

Bir diğer yöntem olarak da Transform -> Recode into Same Variables yolu izlenir.

yk_recode_scale.png

Ters kodlanacak tüm maddeler Numeric Variables kutusuna eklenir ve Old and New Values... kutusu tıklanır.

yk_recode_oldnew.png

Eski değer soldaki yeni değer sağdaki kutucuğa girilip Add butonuna basılır. Tüm değerler için bu işlem tekrarlanır. Continue denilerek işlem tamamlanır.

Unutmayın:
    Veri girişi yaparken maddeleri ters kodlamanıza gerek yoktur veri girişi tamamlandıktan sonra da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
Yükleniyor...