1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

supercharger ( süper şarj ) nedir ne işe yarar

'Teknik dökümanlar' forumunda Ekrem tarafından 12 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ekrem

  Ekrem CEO Site Yetkilisi

  Nissan-Supercharger-600.jpg Supercharger1.jpg
  Süperşarj, içten yanmalı motorlarda güç üretimini artırmaya yönelik uygulanan bir tekniktir.

  Normalde bir pistonun pozitif yer değişimi sonucu silindir içerisine hava dolar ve bu hava sıkıştırılarak yanmada kullanılır. (bkz: Dört zamanlı motorlar) Silindir içerisine ne kadar çok hava gönderilebilirse üretilen güç o denli yüksek olur. Süperşarj tekniği de bu prensibe dayanır. Bu teknikte hava silindire gönderilmeden önce bir kompresör ile sıkıştırılır ve yüksek basınç sayesinde aynı hacimdeki silindir içerisine daha çok hava verilmiş olur. Sonuç olarak daha fazla yakıt yakılarak aynı motordan süperşarj sayesinde motor hacmini büyütmeden daha fazla güç elde edilmiş olur.

  Süperşarj (yaklaşık olarak) "normalden daha fazla yüklemek" anlamına gelir. Süperşarj üniteleri mekanik su pompalarından esinlenilerek yapılmıştır dünyada ilk fotoğraftaki Bentley üzerinde kullanılmıştır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Temmuz 2015
  Tags:
 2. MaRLeY

  MaRLeY Moderator

  bu güzel anlatım için teşekkürler ekrem harika aletler bunlar özellikle american arabalarında görüyoruz bir nedeni varmı yani ben golf e takamazmıyım ki?
   
 3. Desert Eagle

  Desert Eagle New Member

  iyide supercharger sistemi prensip olarak daha fazla hava ve yakıt demekse bu otomatik olarak hacmin büyümesi anlamına gelmez mi?
   
 4. Ekrem

  Ekrem CEO Site Yetkilisi

  yoo öyle bişe değil örneğin bir mutfak tüpünü ele al mutfak tüpünü aç açığa çıkan gaz mutfak tüpünün iç hacminden binlerce kat fazla olacaktır peki nasıl oluyorda o tüpe sığıyor çünkü sıkıştırıyorsun yani atıyorum ki sen 2 litre hacmi olan bir araba motorunu düşün içine 2 litre hava yerine 2.5 litre havayı sıkıştırıyorsun sonuçta gaz olduğundan rahatlıkla sıkışabiliyor bu yöntemle daha fazla hava ve dolayısıyle yakıt koyma şansın oluyor silindirlere
   
 5. Ekrem

  Ekrem CEO Site Yetkilisi

  marley amerikan arabaları yıl olarak çok eski arabalar ve o yıllarda daha turbo yoktu piyasada çünkü yüksek ısıya dayanıklı rulmanlar burjlar üretilemiyordu bu nedenle beslemeyi grank milinden alarak soğuk soğuk hallediyorlardı:) tabki takabilirsin bunun bolca örnekleri var ama yeni araçlarda genelde turbo tercih ediliyor çünkü grank bağlantısıyla uğraşmamak ve superchargerin o kocaman kapladığı yerden tasarruf amacıyla turbo kullanılıyor
   
 6. MaRLeY

  MaRLeY Moderator

  hehehehe bi cevap yazdım sanırım hortlattım konuyu :)
   
 7. Ekrem

  Ekrem CEO Site Yetkilisi

  :) sanrım milletin dikkatini çektirdin
   
 8. Kral Çıplak

  Kral Çıplak New Member

  hakikaten gidişi değiştirir mi ki ya
   
 9. Onur1988

  Onur1988 Kovulmuş Eski Üye

  Bu içten yanıyormuş baba bana uzak allaha yakın olsun.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...