1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

supercharger ( süper şarj ) nedir ne işe yarar

'Teknik dökümanlar' forumunda Ekrem tarafından 12 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

1. Ekrem

Ekrem CEO Site Yetkilisi

Nissan-Supercharger-600.jpg Supercharger1.jpg
    Süperşarj, içten yanmalı motorlarda güç üretimini artırmaya yönelik uygulanan bir tekniktir.

Normalde bir pistonun pozitif yer değişimi sonucu silindir içerisine hava dolar ve bu hava sıkıştırılarak yanmada kullanılır. (bkz: Dört zamanlı motorlar) Silindir içerisine ne kadar çok hava gönderilebilirse üretilen güç o denli yüksek olur. Süperşarj tekniği de bu prensibe dayanır. Bu teknikte hava silindire gönderilmeden önce bir kompresör ile sıkıştırılır ve yüksek basınç sayesinde aynı hacimdeki silindir içerisine daha çok hava verilmiş olur. Sonuç olarak daha fazla yakıt yakılarak aynı motordan süperşarj sayesinde motor hacmini büyütmeden daha fazla güç elde edilmiş olur.

Süperşarj (yaklaşık olarak) "normalden daha fazla yüklemek" anlamına gelir. Süperşarj üniteleri mekanik su pompalarından esinlenilerek yapılmıştır dünyada ilk fotoğraftaki Bentley üzerinde kullanılmıştır.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Temmuz 2015
    Tags:
  2. MaRLeY

MaRLeY Moderator

bu güzel anlatım için teşekkürler ekrem harika aletler bunlar özellikle american arabalarında görüyoruz bir nedeni varmı yani ben golf e takamazmıyım ki?

3. Desert Eagle

Desert Eagle New Member

iyide supercharger sistemi prensip olarak daha fazla hava ve yakıt demekse bu otomatik olarak hacmin büyümesi anlamına gelmez mi?

4. Ekrem

Ekrem CEO Site Yetkilisi

yoo öyle bişe değil örneğin bir mutfak tüpünü ele al mutfak tüpünü aç açığa çıkan gaz mutfak tüpünün iç hacminden binlerce kat fazla olacaktır peki nasıl oluyorda o tüpe sığıyor çünkü sıkıştırıyorsun yani atıyorum ki sen 2 litre hacmi olan bir araba motorunu düşün içine 2 litre hava yerine 2.5 litre havayı sıkıştırıyorsun sonuçta gaz olduğundan rahatlıkla sıkışabiliyor bu yöntemle daha fazla hava ve dolayısıyle yakıt koyma şansın oluyor silindirlere

5. Ekrem

Ekrem CEO Site Yetkilisi

marley amerikan arabaları yıl olarak çok eski arabalar ve o yıllarda daha turbo yoktu piyasada çünkü yüksek ısıya dayanıklı rulmanlar burjlar üretilemiyordu bu nedenle beslemeyi grank milinden alarak soğuk soğuk hallediyorlardı:) tabki takabilirsin bunun bolca örnekleri var ama yeni araçlarda genelde turbo tercih ediliyor çünkü grank bağlantısıyla uğraşmamak ve superchargerin o kocaman kapladığı yerden tasarruf amacıyla turbo kullanılıyor

6. MaRLeY

MaRLeY Moderator

hehehehe bi cevap yazdım sanırım hortlattım konuyu :)

7. Ekrem

Ekrem CEO Site Yetkilisi

:) sanrım milletin dikkatini çektirdin

8. Kral Çıplak

Kral Çıplak New Member

hakikaten gidişi değiştirir mi ki ya

9. Onur1988

Onur1988 Kovulmuş Eski Üye

Bu içten yanıyormuş baba bana uzak allaha yakın olsun.

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...