1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Taban ve tavan etkisi nedir? floor and ceiling effect

'İstatistik ve Biyoistatistik' forumunda statist tarafından 5 Mart 2018 tarihinde açılan konu

1. statist

statist Moderator

Taban etkisi (floor effect) ve tavan etkisi (ceiling effect) ölçek geçerlik güvenirlik çalışmalarında sıklıkla karşımıza çıkan iki kavramdır. Taban ve tavan etkisi nedir ve neden önemlidir?

Geçerlik güvenirlik çalışması yapılan bir ölçek olsun. Bu ölçekte her biri 5 şıktan oluşan 20 madde olsun.

Aşağıdaki cevaplardan size uygun olanları seçiniz.
    1. Bu konu yeterince iyi anlaşılmıştır.
    Kod:
    1. Kesinlikle katılıyorum
    2. Katılıyorum
    3. Kararsızım
    4. Katılmıyorum
    5. Kesinlikle katılmıyorum
    2. Bu konuyu daha önce bilmiyordum.
    Kod:
    2. Katılıyorum
    3. Kararsızım
    4. Katılmıyorum
    ...
    20. Bu konu hakkında aklımda hiç soru işareti kalmamıştır.
    Kod:
    2. Katılıyorum
    3. Kararsızım
    4. Katılmıyorum
    Bu ölçekte görüldüğü gibi 20 madde (20 soru) bulunmaktadır ve her sorunun 5 şıkkı vardır. Bu ölçekte cevapların toplanabilir olduğunu düşünürsek 20 soru için alınabilecek en düşük puan 20 ve en yüksek puan 100'dür.

Taban etkisi ölçekteki en düşük puanı alan kişilerin %15'in üzerinde olmaması; tavan etkisini ise ölçekteki en yüksek puanı alan kişilerin %15'in üzerinde olmaması belirler.

Yukarıdaki ölçek için konuşacak olursak 20 puan alan kişilerin ölçeğin uygulandığı toplam kişi sayısının %15'ini geçmemesi (taban etkisi) ve 100 puan alan kişilerin ölçeğin uygulandığı kişi sayısının %15'inden daha az olması (tavan etkisi) istenir.

Geçerlik güvenirlik çalışmalarında taban ve tavan etkisi mutlaka kontrol edilmelidir. Çünkü bu değerler sonuçları çarpıtabilmektedir.

Nasıl hesaplanır sorusunun cevabı ise oldukça basittir. Toplam puanın frekans dağılımına bakarak taban ve/veya tavan etkisi olup olmadığı kolaylıkla görülebilir.

Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
Yükleniyor...