1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Tavla

'Hikaye' forumunda Hikayeci tarafından 9 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hikayeci

  Hikayeci Member

  Pers imparatorunun baş veziri Büzür Merih tarafından 1400 yıl önce tasarlanan tavla oyunu;

  dünyanın en popüler oyunlarından biridir. Zaman kavramından alınan ilhamla tasarlanan oyunun zamana böylesine direnmesi son derece etkileyici. Senenin ‘bir'liği olarak tavla bir tanedir. Tavlanın içindeki karşılıklı 6'şar hane 12 ayı temsil eder. 15 açık ve 15 koyu renkli pul, Ayın 15 gece ve 15 gündüzünü simgeler. Karşılıklı 12'şer hane günün 24 saatini temsil eder.

  Eski zamanlarda Hint İmparatoru, satranç oyununu Pers İmparatoruna, yanında bir mektup ile hediye olarak göndermiştir. Mektubunda oyunla ilgili hiç bir açıklama yapmazken şöyle bir mesaj yazmıştır.

  Kim daha çok düşünüyor,

  Kim daha iyi biliyor,

  Kim daha ileriyi görüyor ise

  O kazanır.

  İşte hayat budur...

  Pers İmparatoru dönemin en alim veziri olan Büzür Merih ile bu mesajı paylaşarak, ondan oyunu çözmesi ve kendisinin de karşılık olarak Hint İmparatoruna hediye edilmek üzere başka bir oyun icat etmesini ister. Vezir, haftalarca çalıştıktan sonra gönderilen Satrancın her taşının hareketlerini ve oyunun stratejisini çözer daha sonrada 10 günde "Tavla" yı icat eder ve imparatora sunar. Hint İmparatoruna tavla oyunuyla birlikte gönderilmek üzere şöyle bir mesaj hazırlanır.

  Evet, Kim daha çok düşünüyor,

  Kim daha iyi biliyor,

  Kim daha ileriyi görüyor ise

  O kazanır.

  AMA BİRAZ DA ŞANSTIR.

  İşte hayat budur...
   
  Tags:
 2. Geveze

  Geveze Member

  Cevap: Tavla

  Hayat biraz da şanstır!
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...