1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Temel SQL Kursu

'Veritabanları' forumunda Powers tarafından 24 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

 1. Powers

  Powers Administrator Site Yetkilisi

  Kısaca SQL

  SQL 1970 lerde IBM Labaratuarlarında geliştirilmeye başlandı.IBM in bugün çeşitli platformlarda kullanılan DB2 ilişkisel veri tabanı yönetim sistemi ( Relational Database Management System RDBMS ) nin temelini oluşturdu. SQL bir nonprocedural ve set-oriented dil dir . Set-oriented veritabanı dil özelliği DBMS den farkını oluşturur.

  SQL ile ilgili endüstri standartları American National Standards Institute (ANSI) ve the International Standards Organization (ISO) tarafından oluşturulmuştur. ANSI-92 standartı en genel SQL standartıdır.Procedural SQL PL/SQL ve Transact-SQL de ( T-SQL ) bazı eklemelerle geliştirilmiş farklı versiyonlardır.

  İlişkisel veri tabanı modeli için Dr. Codd 'un 12 Kuralı : 1970 !

  Dr. E.F.Codd ' un 1970 de "A Relational Model of Data for Large Shared Data Banks," isimli makalesinde belirttiği hususlar ilişkisel veritabanı model i için esasları oluşturmuştur..

  1. Information rule : İlişkisel veri tabanıdaki bütün bilgiler tablo ve sütün isimleri ni kapsayacak şekilde tablo içindeki değerler olarak açıkça gösterilirler.
  2. Guaranteed Access : İlişkisel veri tabanındaki her bir değer tablo ismi primary key ve sütün isimlerinin kombinasyonu ile erişilebilir olmalıdır.
  3. Sistematic null value support : DBMS sıfır değerler ( bilinmeyan veya işlenemeyen ) için sistematik olarak destek sağlamalıdır.
  4. Active online relational catalog : Veri tabanı ve onun içeriğinin tanımı logical düzeyde tablolar şeklinde gösterilir ve bu sayede veritabanı dili kullanılarak sorgulanabilir.
  5. Comprehensive data sublanguage : İyi tanımlı syntax ı olan bir dil ile desteklenmelidir.Bu dil veri tanımını, maniplasyonu, bütünlük kutallarını, yetkilendirmeyi, ve transactionları desteklemelidir.
  6. View updating rule : Bilgiler sistem içersinden güncellenebilmelidir.
  7. Set-level insertion, update, deletion : Sistem erişim le birlikte ekleme, güncelleme ve silme işlemlerinide set-level olarak ( kümesel düzeyde ) yapabilmelidir.
  8. Pysical data independence : Uygulamalar ve ad hoc programlar fiziki erişim metodları veya saklama yapıları kullanıldığında mantıksal olarak etkilenmezler.
  9. Logical data independence : Uygulama programları veya ad hoc programlar tablo yapısı değiştirildiği zaman mantıksal olarak etkilenmezler.
  10. Integrity independence : Veritabanı dili bütünsellik kurallarının tanımlayabilme kapasitesine sahip olmalıdır. Online katalog da tanımlı ve bypass edilemez olmalıdır.
  11. Distrubution independece : Uygulama programları ve ad hoc programlar veri dağıtımı yapıldığında etkilenmemelidir.
  12. Nonsubversion : Bütünsellik kuralları bir alt düzey dil ( lower-level language ) kullanıldığı zaman by-pass edilememelidir.

  Dr.Codd'un metodunda birçok avantajlar yanında bazı dezavantajlar da vardı. Genel bilgi olarak değindik.
   

  Ekli dosyalar:

  Tags:
 2. Ekrem

  Ekrem CEO Site Yetkilisi

  usta nekadar harika bir döküman ya nerden edindin bilmiyorum ama paylaşımın için çok teşekkürler süper çok detaylı
   
 3. Geveze

  Geveze Member

  SQL de ne ola ki? Ha bu SQL yenir mi içilir mi?
   
 4. Gl4dius

  Gl4dius New Member

  Cevap: Temel SQL Kursu

  paylaştığınız döküaman mükemmel ötesi teşekkürler tamda bana lazım olandı
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...