1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Türkler Hakkında Söylenen Sözler

'Kişisel Gelişim' forumunda Powers tarafından 29 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

 1. Powers

  Powers Administrator Site Yetkilisi

  Albert Sorel: Dünyada iki bilinmeyen vardır. Biri kutuplar, diğeri Türkler.

  Lord Byron: Kılıcı insafsız bir beceriyle kullanan Türk’ün eli, yendiği insanların yarasını sarmakta da ustadır.

  Comenius (Çek Bilgini): Türkler kahramadırlar, dostlarına zarar vermezler. Yüce Türk milleti tuttuğu
  eli bırakmaz, sözünden dönmez, iyi ve kötü günlerde dostundan ayrılmaz. Böyle bir ulusla el ele vermek yeryüzünde her zorluğu yenmek için sonsuz bir güç ve yetenek kazanmak demektir.

  Edmondo De AMICIS: Türk’ün şevkat ve insaniyet duygusunu inkar mümkün değildir. Bu duygu insanı
  atalete sevkedip sefaleti artırmakla beraber, teşkilatı düzensiz bir toplumun bir derdine tek çare demektir. Türk ırkının soyluluğunu gösteren diğer duygular, yani en küçük iyiliklere karşı besledikleri minnet ve şükran duygusu, ölmüşlere karşı besledikleri minnet ve şükran duygusu, ölmüşlere
  karşı besledikleri minnet ve şükran duygusu … büyük bir nezaketle yapılan konukseverlik adeti ve hayvanlara saygı alışkanlığı gibi faziletlerin inkarı da mümkün değildir.

  Gelland (Fransız Bilgini): Türkçeyi öğrenmek benim için büyük bir mutluluk oldu. Çünkü Türk’ü anlamak için kendisiyle mutlaka tercümansız konuşmalıdır. Tercüman, ışığı örten zevksiz bir perde oluyor.

  Alman tarihçi HAMMER: Tarih, Türkler’den çok şey öğrendi. Onların elinden çıkma öyle eserler var ki bunlar Medeniyetin birer ziynetidir.

  Çarnayev (Rus Komutan): Türklerin yalnız sonsuz bir cesareti değil, iradeleri sersemleştiren bir sihirbaz zekası vardır. İşte Türk, bu zekasıyla zafer kazanır, uygarlıklar yaratır ve insanlık dünyasında en şerefli hizmeti başarır. Zaten Avrupa’nın yarısını yüzyıllarca boyunduruk altına almak başka türlü mümkün olamazdı.

  Moltke: Silahlı milletin en canlı örneği Türklerdir. Bu diyar köylüsünün orak, katibinin kalem ve hatta kadınlarının etek tutuşunda silaha sarılmış bir pençe kıvraklığı vardır. Türk ata biner gibi oturur, keşfe yollanan asker gibi uyanık yürür.

  Andreas Phitiades: Artık Türklerle savaşmam. Onlar çok cesur ve iyi insanlar.

  Mulman: “Türk gibi ölüme gülerek bakan bir eri başka hiçbir ulusta bulamazsınız. Yalnız ona iyi bir komutan gerektir. “

  Kayzerling: Türkler muhakkak ki, Avrupa tarihinin ve yakın Asya tarihinin bildiği en halis efendi millettir.

  Donaldson: “Türk milleti ikibin yıldır profesyonel askerdir. Bütün Türklerin mesleği askerliktir. “

  “Dünyanın hangi ordusuna sorarsanız sorun, Türk askerinin karşısında düşünmenin hiç de kolay olmadığını veya olamayacağını size söyler.”

  Lady Mary Wortley Montagu: Türk kadınlarının en büyük süsü Türk oluşlarıdır. Onlar süslenmek için elmas veya zümrüt takınmıyorlar, belki üzerlerinde taşıdıkları o taşları süslemiş ve kıymetlendirmiş oluyorlar. Çünkü her Türk
  kadını canlı bir inci ve paha biçilmez bir pırlantadır.

  M. Montecuccoli (Avusturyalı Komutan): “Türkler ölmeyi biliyorlar, hem de iyi biliyorlar. Ben de ölmeyi bilen bir milletin yenilmeyeceğini bilecek kadar tecrübeliyim. Burada hiç yoktan ordular kurmak ve bu orduları ölüme sürüklemek mümkün. Bu imkanlardan bol bol faydalanıyorum. Fakat, meydana getirdiğim orduları sendeleten bir engel var: Türklerin yaşayan hatıraları!
  Üç-dört yüzyıl önce her kudreti ve her milleti yenen Türkler, şimdi de silinmez hatıralarıyla her teşebbüsü sendeletiyorlar. Hemen her yürekte bu korkuyu seziyorum. Demek ki yalnız Türkleri değil, onların tarihini de yenmek lazım. Bu durumda ben, Türklerin düzinelerle milleti idare etmelerindeki sırrı da anlıyorum. Onlar milletleri bir kere yeniyor fakat kazandıkları zaferleri ruhlara ve nesillere nakşedebiliyorlar.”

  Napoleon Bonaparte – Fransız İmparatoru: İnsanlari yücelten iki büyük meziyet vardır: Erkeğin cesur kadının namuslu olması. Bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını şereflendiren bir meziyet vardır. İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lakin mağlup edilemezler.

  Pierre Loti: Türk, asillerin asilidir. yapma olmayan, gösterişi bulunmayan bu pek yüce asalet ona tabiatın hediyesidir.

  Demirbaş ŞARL: “Poltava’da esir oluyordum. Bu, benim için bir ölümdü, kurtuldum. Buğ nehri önünde tehlike daha kuvvetli olarak belirdi… gene kurtuldum. Fakat bugün esirim. Türklerin esiriyim. Denizin, ateşin ve suyun yapamadığını onlar yaptılar, beni esir ettiler. Ayağımda zincir yok. Zindan da değilim. Hürüm,
  istediğimi yapıyorum. Lakin gene esirim; şevkatin, ülüvvü cenabın, asaletin, nezaketin esiriyim. Türkler beni işte bu elmas bağa sardılar.”

  Tasso – İtalyan Şair: “Türklerden bahsediyorum… Düşmanına saldırırken amansız bir kasırgaya, korkunç bir denize ve insafsız bir yıldırıma benzeyen Türk; dost yanında ve silahsız düşman karşısında bir seher yelidir, berrak bir göldür. Gönül açan bu yeli yıldırma, göz kamaştıran bu gölü coşkun bir denize çevirmek tabiatı da inciten bir gaflet olur.”

  THIERS: Eğer bir Türk devleti olmasaydı mutlaka yaratmak gerekirdi.

  Towsend (İngiliz Komutan): Savaşın zevkini almak isteyen herkes Türklerle savaşmalıdır.

  William Martin: Bütün milletler arasında en namuslu ve dostluk kurmada tereddüt edilmeyecek olan yalnızca Türklerdir. Henüz yabancı tesiri altında kalmamış olan bir köye gidecek olursanız; gerçek misafirperverliğin ne demek olduğunu orada görüp öğrenirsiniz.

  Albert Einstein: Türk askeri cesurdur. Anavatanını sever ve onun için gerekirse çekinmeden canını feda eder.

  Sir Julien Corbet: Çanakkale’de başarılı olamadık. Nasıl başarılı olurduk ki? Zira Türkler yuvasına girilmiş aslanların hiddetiyle, cüret ve cesaret kahramanlığı ile savaşıyorlardı. Böyle bir millet görmedim.

  Decamps (Fransız ressam): Türk’ün güzel yüzünü, kuvvetli endamını, pırıltılı kostümünü, zarif tavırlarını, kibar gülüşünü, aslanca kükreyişini fırçayla göstermek mümkündür. fakat pek güçolan, türkün özünü göstermektir. bu öz, ayışığı gibi görülür fakat gösterilemez.

  Baron Büsbek: Türk toplumunda kişisel nitelik ve değer dışında hiçbir şeyeönem verilmez.

  Antoine Galland: Türkler kendilerini anlamayanlara, kim olursa olsun, kendilerini anlatmak yolunu biliyorlar. onları bu yola niçin sürüklemeli.

  Gianni de Michelis: Türklerle dost ol, ama düşman olma.

  Lord Beaconsfield: Türklerin avrupa dengesi için gerekli bir unsur oldukları kesindir.

  Max Muller: Türk dilini incelerken insan zekasının dilde başardığı büyük mucizeyi görürüz.
   
  Tags:
 2. Geveze

  Geveze Member

  Dünyada iki bilinmeyenden biri Türklermiş vay canına
   
 3. Onur1988

  Onur1988 Kovulmuş Eski Üye


  O anlamamış. Yoksa Türkler dünyada gayet bilinir.
   
 4. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Türkler Hakkında Söylenen Sözler

  Doğrudur türkler heryede herşeyi bilir yoksa dünyada çakallık ortalamsı düşer yani.
   
 5. Hungry Bird

  Hungry Bird Member

  Cevap: Türkler Hakkında Söylenen Sözler

  Türkün Türkten başka dostu yoktur, bizim kantinin tostu gibisi yoktur :)
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...