1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Vücut Geliştirmek İçin Bilmeniz Gerekenler

'Spor' forumunda FanClup tarafından 13 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

 1. FanClup

  FanClup Moderator

  Yarım tekrar metodunu uygulayın
  Yarım tekrar yapmak, dambılı normalde kaldırdığınız mesafenin yarısı kadar bir mesafede daha hızlı bir şekilde kaldırmak anlamına gelir. Bunları her zamanki egzersiz sonunda, artık tekrar yapamayacak kadar yorulduğunuzda yaparsınız. Kaslarınızdaki bu yanma, normalde yapabileceğinizin ötesine geçmenizi ve kaslara daha fazla yüklenmenizi sağlar. Diyelim ki 10 tekrarlık bir bench press yaptınız ve tek bir hareketi bile yapamaz haldesiniz. Hareketi bırakıp diğerine geçmek yerine, ağırlığı yavaşça birkaç santim aşağıya indirin. Sonra, ağırlığı yukarıya kaldırarak asıl pozisyonunuza dönün. Kaslarınız tamamen hareket edemeyecek hale gelmeden önce, en azından iki ya da üç tekrar yapmış olursunuz. Bu çabanız size daha büyük kaslar olarak geri dönecektir.
  Kendi fitness aletinizi yapın
  Temel Reis gibi olmak için işe, en az 20 santimetre uzunluğunda bir süpürge sopası bulup ortasına bir delik açarak başlayabilirsiniz. Sonra deliğe 90 santim uzunluğunda sağlam bir ip geçirip, ipin ucunu sopaya bağlayın. Yaklaşık 1 kilogram ağırlığındaki bir halter plakayı ipin diğer ucundan geçirin ve bağlayın. Şimdi sopayı her iki ucundan tutun. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve kollarınızı öne doğru kaldırın. Kollarınız zemine paralel olmalı ve avuçlarınız yere bakmalı. Sopayı avucunuzun içerisinde döndürün. Böylelikle ip sopanın etrafını saracak. Ağırlık sopaya ulaşana kadar yuvarlamaya devam edin. Kaslanmak için bu egzersizi, kollarınız için 3 defa yapın.
  Piramit egzersiz programı

  Hızlı bir egzersiz serisi ile kaslarınızı ısıtıp, egzersizinizi yapıp hemen çıkabilirsiniz. Ağırlık kaldırmada bu hızlı sisteme piramit sistemi deniliyor. Bunun için normalde kaldırdığınız ağırlığın yarısı kadar bir ağırlık alın ve bunu 5 kez kaldırın. Sonra onu bir sonraki en ağır halterle değiştirin ve halteri yine beş kez kaldırın. Elinizdeki ağırlıkları kaldıramayacak hale geldiğiniz zaman, aynı hareketi ters uygulayın. Yani ağırdan hafife doğru…
  En kolay bölümü zorlaştırın
  Her egzersizin iki tarafı vardır. Kaldırma ve indirme. Kaldırma bölümünün zor olduğu düşünülse de araştırmalar kaslanmak için asıl önemli bölümün indirme bölümü olduğunu ortaya çıkardı. Ağırlıkları yavaş bir hızda indirmeye çalışmak, ters bir hareket yapma riskini de azaltıyor. Bu noktada size önerimiz ağırlıkları 2 saniyede kaldırıp 4 saniyede indirmeniz.
  En yüksek kiloyu hesaplayın 

  Herhangi bir egzersizde kaldırabileceğiniz en yüksek kiloyu hesaplamak için, aralıksız olarak 10 kez kaldırabildiğiniz ağırlığa, o ağırlığın yüzde 33’ünü ekleyin. Yani bench press’te 70 kilogramı arka arkaya 10 defa kaldırabiliyorsanız, kaldırabileceğiniz maksimum ağırlık yaklaşık 92 kilogramdır.
   
  Tags:
 2. Onur1988

  Onur1988 Kovulmuş Eski Üye

  Steroid baba. Gerisi yalan.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...