1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Yaya Hava Yastığı Nedir?

'Teknik dökümanlar' forumunda Powers tarafından 26 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

 1. Powers

  Powers Administrator Site Yetkilisi

  Teknolojinin amacı insan hayatını kolaylaştırmak olsa da bazen tam tersi bir durum da söz konusu olabilmektedir. Basit bir örnek ile trafik kazalarını gösterebiliriz. Ülkemizde her yıl yüzlerce kaza ve bu kazalara bağlı maalesef binlerce kişi hayatını kaybetmektedir. Trafik kazalarında ülkemiz Avrupa’da 1′inci ve Dünya’da ise 3′üncü sırada yer almaktadır. Ülkemizde; her yıl milyonlarca kişi ehliyet almakta ve her geçen gün trafikteki araç sayısı artmaktadır.

  Teknoloji burada üstüne düşeni yapmış ve hala da yapmaktadır. Araçlar gelişen teknoloji ile birlikte güvenlik önlemlerini artırmış ve artırmaya devam etmektedir. Bu güvenlik tedbirlerine hava yastıkları, frenleme sistemleri, savrulma önleyici sistemler, darbe emici sitemler gibi birçok örnek verebiliriz.

  Bu gelişmeler son yıllarda hemen hemen tüm otomobillerde standart hale getirilmiştir. Ülkemizde ise sadece son zamanlarda bu konulara önem verilmeye başlanmıştır. Bunların çoğu yine de sürücü ve yolculara yönelik güvenlik önlemleridir. Eğer dikkatsiz bir sürücüysek aracımızın donanımı bizi korumak için asgari tedbirleri sunmaktadır peki ya hiç suçu olmayan yayalar?…

  Teknoloji günümüzde de bu konuya el atmış durumdadır. Bazı otomobil firmaları müşterileri kadar, yolda yürüyen yayaların da hayatını dikkate alarak yaya hava yastığını geliştirmiştir. Bu müthiş sistemi incelersek; ön tampondaki sensörler otomobil ile yaya arasındaki fiziksel teması algılıyor ve çarpma anında motor kapağını belli bir açı ile yatay konuma getirerek, çarpmanın etkisini yayada en aza indirgiyor. Bu sırada ön camda bulunan yaya hava yastığı açılıyor. Böylece yayanın başına alacağı darbe en aza indirgenmiş oluyor. Bu markalar geliştirdiği bu teknolojiyi ilk olarak bazı modellerinde standart hale getirmiş bunun yanı sıra araç yayayı önceden algıladığı zaman otomatik frenleme sistemi ile de yayalarda oluşabilecek zararı en aza indirmeyi hedeflemiştir. Bu teknoloji çok ilgi çekse de tüm otomobiller bu teknolojiyi bünyesinde barındırmamaktadır.

  Önümüzdeki yıllarda bu ve yeni gelişecek güvenlik tedbirlerinin otomobil teknolojilerindeki yerini almasını umut ediyoruz.
   
  Tags:
 2. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Yaya Hava Yastığı Nedir?

  Gercekten iyi inovasyon olmuş
   
 3. Geveze

  Geveze Member

  Cevap: Yaya Hava Yastığı Nedir?

  Yolda giderken çarpılan yayayı bile düşünmüşler yahu
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...