1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Yorulmadan Koşmanın Püf Noktaları

'Spor' forumunda FanClup tarafından 13 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

 1. FanClup

  FanClup Moderator

  Dik durun
  Yorgunluk ve güçsüz merkez kasları birçok erkeğin omuzlarını, adımını yere attığı anda aşağı düşürür. Bu da boş yere enerji harcamalarına neden olur. Koşarken omzunuzun arkasına kablolar bağlı olduğunu ve sizi çektiğini düşünün. Buna konsantre olarak koşarsanız, yeni tekniğinizle daha az yorulduğunuzu fark edeceksiniz. Önemli olan merkez kaslarınızı doğru kullanabilmeniz.
  Rahatlayın
  Kollar, omuzlar ve boyundaki gerilmeler koşu etkinliğinizi azaltır. Kollarınızı ve parmaklarınızı serbest bırakmalısınız. Koşarken ellerinizi açık tutun ve kafanızı hafif sallayın.
  Doğru nefes alın
  Nefes alıp verişiniz ritmik ve derin olmalı. Nefes alışverişinizi göğsünüzle değil, diyaframınızla yaptığınızı hissetmelisiniz. Hızlandığınız zamanlarda daha derin nefes almaya çalışın.
  Ayağınızın ortasını kullanın
  Yere ilk topuğun değmesi, fren yapmak gibi bir şey. Bu hatanın sebebi genelde adımın gereğinden fazla ileri atılmış olmasıdır. Ayrıca bu hataya düşüldüğünde kaslarınız hareket için değil de denge için çaba harcamak zorunda kalır. Daha kısa adımlar atın. Başta bu alışkanlığınızı değiştirmek biraz zor gelebilir ancak bunu başardığınızda koşunuzdaki gelişiminizi çok rahat fark edeceksiniz.
  Yumuşak koşun
  Ayaklarınız yere değdiğinde ne kadar çok ses çıkıyorsa, koşunuzun etkinliği de o kadar az demektir. Daha sessiz koşmaya çalışın. Bunu yapmaya çalışırken fark etmeden daha kısa ve hızlı adımlar attığınızı ve yere ilk ayak tabanınızın ortasının değdiğini fark edeceksiniz.
  Simetri kontrolü
  Koşu bandında koşarken kendinizi aynadan takip edin. Eğer bir kolunuz diğerine göre daha kırıksa ya da daha fazla öne geriye doğru sallanıyorsa, kas-iskelet sisteminde (muskuloskeletal) bir dengesizlik var demektir. Bu durumda zayıf tarafınızı güç ve esneklik egzersizleriyle ayrı olarak çalıştırmalısınız.
   
  Tags:
 2. MaRLeY

  MaRLeY Moderator

  güzel noktalar peki diyafram sıkışmaması için ne önerirsiniz
   
 3. Onur1988

  Onur1988 Kovulmuş Eski Üye

  Yorulmayacaksan niye koşuyon o zaman yürü. Ne değişik adamsınız ya.
   
 4. Hungry Bird

  Hungry Bird Member

  Cevap: Yorulmadan Koşmanın Püf Noktaları

  Ya hiç konuşma yada konuştum diye yoruluyom deme bu ne ya aaaa
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...