1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Zihinsel Güç

'Hikaye' forumunda Hikayeci tarafından 12 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hikayeci

  Hikayeci Member

  Bir labrotuvarda deney yapılıyor. İçinde bir büyük ve çokça küçük balığın olduğu kocaman bir akvaryum konuluyor. Haliyle, büyük olan acıktıkça küçükleri yiyecek. Daha sonra akvaryumun ortasına dikey bir cam yerleştiriliyor böylece akvaryum 2 ye ayrılmış oluyor. Büyük balık bir tarafta küçük balıklarda diğer tarafa yerleştiriliyor.

  Büyük balık cam bölmeyi geçmek ve küçük balıkları yemek için defalarca deneme yapıyor. Bu tam 28 saat boyunca sürüyor. 28 saatin sonunda büyük balık artık diğer tarafa geçmek için mücadele etmeyi bırakıyor. Deneyin sonunda cam bölme kaldırılıyor.

  O da ne!!! Büyük balık küçükleri yemek için hiçbir hamle yapmıyor. Saatler geçtiği halde, onları yemediği görülüyor. Psikolojide “öğrenilmiş Güçsüzlük” deniyor.

  İstatistiklere göre bir çocuk ergenlik çağına gelene kadar ortalama 148.000 defa anne babasından “yapma, elleme, dokunma, …” gibi sözleri duyuyormuş. Böyle olunca, çocuk da büyüyünce “yapmama, becerememe” özellikleri gelişiyor ve öz güvenini yitiriyormuş…
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...